Edebiyat

Stephen King’in Uykusuzluk Romanı Yeni Baskısına Kavuşuyor

Stephen King‘in kült eserlerinden Uykusuzluk (Insomnia), Altın Kitaplar ile yeni baskısına 28 Temmuz‘da kavuşuyor. Derry kasabasında geçen roman, Kara Kule serisiyle bağlantılı olayları işliyor.

Insomnia romanını daha önce dilimize Remzi Kitabevi kazandırmıştı. Fakat kitabın baskısı son yıllarda tükenmişti.

Hal böyle olunca, Stephen King’in çoğu eserini titizlikle dilimize kazandıran Altın Kitaplar bu romanı da yeni baskısına kavuşturmak için kolları sıvadı.

Kitabın kapak tasarımındaki balonlar tabii ki aklımıza hemen O (It) romanını getiriyor. Zaten bu hikaye de Derry kasabasında geçiyor ve Loser’s Club’ın Ben Hanscom gibi üyelerine göndermeler yapıyor. Fakat roman asıl Kara Kule serisiyle olan bağlantısı üzerinden öne çıkıyor. Zira bu kitapta hem Crimson King gibi karakterlere hem de Kara Kule’ye dair tartışma ve terimlere rastlıyoruz. Dolayısıyla Kara Kule hayranları Uykusuzluk romanından ayrı bir keyif alabilir. Ancak bu demek değil ki Kara Kule okumayan okurlar için bu roman hiçbir şey ifade etmez.

Insomnia, Stephen King’in korku unsuru olarak kullanmayı sevdiği aile içi şiddet temasını işliyor. Ana karakterimiz Ralph Roberts, eşinin ölümünün ardından uyku sorunları çekmeye başlayan bir adam. Bu yüzden son zamanlarda Derry’de gördüğü garip şeylerin uykusuzluktan kaynaklanan halüsinasyonlar olduğunu biliyor. Ta ki halüsinasyonları onda kalıcı izler bırakmaya başlayana dek.

Remzi Kitabevi’nin baskısını çeviren Orhan Yılmaz, Altın Kitaplar’ın baskısının da çevirmenliğini yapıyor. 787 sayfa uzunluğundaki kitap 160 TL‘den ön satışa çıktı. Resmi tanıtım sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca İtalyan baskısının kapak görseli çok hoşmuş, onu da yukarıda sizinle paylaşmak istedim. Bir de hayran yapımı çizim ekledim yanına. Bu görselleri kitabı okuduktan sonra inceleme yazısında tartışırız.

Bu arada Kara Kule serisiyle bağlantılı romanları bir araya getirdiğimiz yazımıza buradan göz atabilirsiniz. Siz o romanlardan kaçını okudunuz?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.