Edebiyat

Star Wars’a Gelecek 20 Yeni Kitap ve Eşcinsel Karakter

star-wars-genel-tam-banner

Filmleri, kitapları ve çizgi romanlarıyla milyonlarca kişinin gönlünde taht kuran Star Wars (Yıldız Savaşları) serisine 20 yeni roman geliyor. Romandaki karakterlerin birisi de Star Wars evreninde bir ilk olacak. İlk defa bir LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transgender ve İnterseks) üyesi ekleniyor.

Star Wars’un gelecek hafta yayımlanacak olan “Star Wars: Lords of the Sith” adlı yeni romanında “Moff Mors” isimli lezbiyen bir karakter yer alacak. Roman, Paul S. Kemp imzasını taşıyor.

Star Wars hayranlarının internet sitelerinde paylaştığı bilgilere göre Moff Mors, “İmparatorluk dahilinde bazı çok ciddi hatalar yapan” fakat yine de “başarısızları önlemek için çok çalışan, olağanüstü yetenekli bir lider.”

“Star Wars evreninde” eşcinsel ilişkilere daha önce de değinilmişti. Farklı rollere bürünülen “Star Wars: The Old Republic” adlı bilgisayar oyununda da, oyuncuların tavsiyesi üzerine eşcinsel ilişkilere yer verildi. Star Wars’un “Legacy of the Force” adlı kitap serisinde de eşcinsel evlilik yapan iki Mandalorian erkek savaşçı var.

Lords-of-the-Sith

Yazar Paul S. Kemp, Twitter hesabından yaptığı açıklamada da lezbiyen bir karakter seçmekteki amacının herhangi bir grubun gönlünü hoş tutmak olmadığını belirtip şu ifadeleri kullandı: “Ne istersem onu yazıyorum. Nokta. Lords of the Sith’te lezbiyen bir karakter olduğu doğru.”

Romanın editörü Shelly Shapiro da, Full of Sith’in internette kaydında, Star Wars için de çeşitliliğe ihtiyaç olduğunu söyledi: “Eğer ortada bir mesaj varsa, o da Star Wars’un gerçek hayattaki insanoğlu gibi çeşitliliği barındırdığı mesajıdır, öyle değilmiş gibi yapmak istemeyiz. Kesinlikle doğal bir durum.”

Bunun dışında Lucasfilm ve Del Rey Yayınevi, Star Wars: The Force Awakens filminin vizyona gireceği Aralık ayına kadar 20 adet yeni kitap yayınlayacaklarını duyurdu. Bu kitaplardan bazılarını biliyoruz:

  • Star Wars: Aftermath – Orijinal üçlemenin hemen sonrasını anlatacak diye tahmin ediyoruz
  • C-3PO’nun gözünden Episode VII’nin öncesinin anlatılacağı bir roman
  • Star Wars: Ships of the Galaxy – Galaksideki gemilerin teknik bilgilerini anlatacak
  • Moving Target – Prenses Leia hakkında bir roman
  • The Weapon of a Jedi – Luke Skywalker hakkında bir roman
  • Smuggler’s Run – Han Solo hakkında bir roman
  • Lost Stars – Fantastik kurgu yazarı Claudia Gray’in yazdığı bir roman

Bunların dışında, farklı karakterlerin gözünden de orijinal üçlemenin anlatılacağı romanlar yayınlanacak. Aralık ayına kadar 20 kitap! Hızlı okumalıyız!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  İthaki 2022 Yılında Çıkaracağı Bazı Kitapları Paylaştı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.