Edebiyat

Şehristan Rivayetleri

sehristan-rivayetleri-banne

Şehristan Rivayetleri, yazar Serhat Poyraz’ın ilk kitabı olarak raflardaki yerini aldı.

Bizleri, Osmanlı döneminde fantastik bir yolculuğa çıkaran kitapta loncalar, edebiyat, kaçış hikayeleri, gizem ve daha pek çok şeyi bulmak mümkün.

sehristan-rivayetleriDil ve anlatım bakımından bakıldığında, Türk edebiyatının ve fantastiğinin usta ismi İhsan Oktay Anar’ın kitaplarını çağrıştırıyor. Üstelik kitap, bizlere güzel bir eski İstanbul görüntüsü çizmekten de geri kalmıyor. Gerek kurgusuyla, gerek uyandırdığı merak duygusu ile kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Türk fantastik edebiyatına güzel bir tat getiren bu eseri okumanızı öneririz.

İşte kitabın arka kapak yazısı;

Derler ki, ölümün bakışlarına müsadif olan ve hâlâ hayatlarını sürdürebilecek kadar talihli âdemoğulları, dünyevi olmayan o soğuk bakışların sahibi varlığın, fani ya da ruhani gözlerinde çoğu zaman merhametten iz bulunmadığına şahit olmuşlardır.Merhamet, ancak ihsan sahiplerine bahşedilmiş bir lütuftur. Bu haşiyede kendimle cebelleştiğim asıl sual şudur; her kim ki bir canı yaratıcısına döndürecek kadar gaddarlaşmıştır ve cezaya tabi olmamıştır, işte o âdemoğlunun, hayatın bir sonraki menzilinde dinmeyen bir azap ile cezalandırılacağını kim bilebilir?”Şaşaalı geçmişi, heybetli yapıları, masalsı güzelliğinin yanında gizli loncaları, düzenbazları, sokaklarda kol gezen ölümü ve zulmü barındıran bir diyar Şehristan. Bizans döneminden beri nice imparatorlar, nice padişahlar görüp geçirmiş, adaletin kılıcı olmaya ant içmiş gizli bir cellâtlar loncasına kabul edilmesiyle hayatı değişen Yavuz Ali’nin, Pencüyek’in, Kara Agop’un, Ali Cengiz’in ve nicelerinin şehri.

Serhat Poyraz bu ilk romanıyla edebiyattaki örneklerinin açtığı yoldan ilerliyor. Okuru usta bir anlatıcının kelimeleriyle çevrelerken, ölümün soğuk teması karşısında insan ruhunda açılan uçurumlara dokunuyor; okuru gerçekle kurmacanın birbirine karıştığı sınırlarda gezdiriyor. Sırlarla bezeli ortak geçmişlerinin ışığında, birbirlerinin kaderini ellerinde tutan bir ustayla çırağın giriştiği kanlı mücadele yeni hesaplaşmaların kapısını aralıyor. 

Tarihin karanlık sayfalarına tuhaf ve bir o kadar ilginç bir pencere açan Şehristan Rivayetleri okurunu Kostantiniye’nin tekinsiz sokaklarında, metnin sesinin peşinden koşmaya çağırıyor.

Kitap, Kırmızı Kedi Yayınları logosuyla raflardaki yerini aldı. Mutlaka okumanızı salık veririz. :) Şimdiden iyi okumalar.

Kitabın künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.