Edebiyat

Robert Charles Wilson’ın Ödüllü Kitabın “Dönüş” Raflarda

Daha önce Darwinya kitabıyla bizi değişik bir geleceğe götüren Robert Charles Wilson, şimdi de Hugo Ödülleri’nde En İyi Roman Ödülü’nü kazanan Dönüş kitabıyla karşımızda.

İthaki Yayınları tarafından yayınlanan Dönüş kitabı, aynı zamanda Dönüş Üçlemesi’nin de ilk kitabı. Kitapta; Tyler Dupree, Diane Lawton ve Jason Lawton’ın tanık oldukları ve hayatlarını değiştiren bir olayı okuyacağız.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

Hugo En İyi Roman Ödülü

Locus En İyi Bilimkurgu Romanı Ödülü Adayı

John w. Campbell en iyi bilimkurgu romanı ödülü adayı

Robert Charles Wilson’ın, milenyum sonrası bilimkurgu edebiyatının en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilen ödüllü eseri Dönüş ile “Dönüş Üçlemesi” başlıyor. Yıldızların kaybolduğu, gökyüzünün karardığı bir ekim gecesi, Ekim Olayı’na tanık olan üç genç: Tyler Dupree, Diane Lawton ve Jason Lawton. Tanık oldukları olay yalnızca kendi hayatlarını değil, tüm dünyanın gidişatını değiştirir. İsyanlar, intiharlar ve cinayetler hızla artış gösterirken inanç hareketleri de tıpkı dünyanın çevresindeki bariyer gibi dört bir yanı sarar. Bilim insanlarının çatısı altında toplandığı yeni bir kuruluş olan Perihelyon, Dönü’nün gezegene etkilerini çözmeye çalışırken hükümetler ve şartlar sürekli değişmekte, tüm bunların ortasında, üç gencin Dönü’nün ve hayatın kendisiyle olan mücadelesi gittikçe tuhaflaşarak sürmektedir.

İnsan ırkı, evrende yalnız olmadığının farkına acı bir biçimde varacaktır.

“Robert Charles Wilson eşsiz bir yazar. Dönüş de muazzam bir roman.”
– Stephen King

“Okurun aklını alan fikirlere sahip bir bilimkurgu öyküsü anlattığı kadar insani bir hikâye de anlatması nazarımda Dönüş’le ilgili en mükemmel şeylerden biri.”
– Jo Walton

“Wilson, nefes kesici bilimkurgu-gerilim eseri Dönüş’te dokunaklı bir aşk hikâyesini, baba-oğul çatışmasını, apokaliptik bir dünyayı ve ekolojik sorunları mükemmel bir şekilde bir araya getiriyor.”
– Publishers Weekly

“Robert Charles Wilson yaşayan en büyük bilimkurgu yazarlarından biri. Dönüş’te de bu ifadenin doğruluğu tekrar ortaya çıkıyor. Dönüş, son zamanların en iyi bilimkurgu romanı.”
– Rocky Mountain News

“Robert Charles Wilson ince bir zekâya sahip kışkırtıcı bir yazar. Okur, Wilson’ın hikâyeyi nereye götürdüğünü bildiğini düşünürken birden kendini tamamıyla farklı bir yerde buluyor.”
– Robin Hobb

İthaki Yayınları etiketiyle çıkan 440 sayfalık Dönüş kitabının çevirisi Burak Kara’ya ait. İyi okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Michael B. Jordan'ın Yeni Çizgi Roman Projesi Netflix Yolcusu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.