Edebiyat

Ray Bradbury’nin Tarihle ve İnsanlıkla Yüzleştiği Mars Yıllıkları Kitabı Bilimkurgu Klasikleri’nde

Sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korku türünün de 20. yüzyıldaki ustalarından Ray Bradbury’nin “Mars Yıllıkları” kitabı İthaki Yayınları etiketiyle Türk okurlarla buluştu.

Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar olan Bradbury’nin 1950’de yayımlanan Mars Yıllıkları, insana dair yazılmış en naif ve en karanlık eserlerden biri olarak tanımlanıyor.

► İthaki Yayınları – Bilimkurgu Klasikleri

Barış E. Alkım’ın Türkçe’ye çevirdiği 382 sayfalık Mars Yıllıkları, Jorge Luis Borges’in önsözüyle 7 Eylül’de raflardaki yerini aldı.

“Bradbury’nin öyküleri ve romanları, edebiyatımızın en nadide parçalarından. Ona sahip olduğumuz için şanslıyız.” – Kim Stanley Robinson

“Bradbury’nin öyküleri öylesine içinize işliyor ki bir daha unutamıyorsunuz.”
– Margaret Atwood

“BİZ DÜNYALILAR, BÜYÜK VE GÜZEL ŞEYLERİ YIKMAK KONUSUNDA HÜNERLİYİZDİR”

Ulusal Kitap Ödülü, Pulitzer Onur Ödülü ve Ulusal Sanat Madalyası ödüllü Mars Yıllıkları’nın konusu şöyle: İnsanlık atom savaşlarının gölgesindeki, sorunlarla boğuşan Dünya’yı terk etmek için Mars’ta koloni kurmaya karar verir. İlk roketler umut dolu kızıl gezegene iniş yaptıklarında yolcular hiç beklemedikleri sorunlarla karşı karşıya kalır. Mars’ta yalnız değillerdir.

Marslılar şekil değiştiren, zihin okuyan, belirli bir gelişmişlik seviyesine erişmiş canlılardır ve gezegene gelen bu istenmeyen ziyaretçiler için orada yeni bir hayat kurmak hiç kolay olmayacaktır. Bradbury’nin yer yer ürkütücü yer yer dramatik anlatımı da burada sahne alır. Irkçılık ve hümanizm gibi fikirler Mars’ta kendine yer bulur. Yazar, âdeta tarihle ve insanlıkla yüzleşir.

Bilimkurgu edebiyatının en önemli eserlerinden Mars Yıllıkları, okura insanlığın nihai düşmandan nereye giderse gitsin kurtulamayacağını sert ve vurucu bir biçimde anlatıyor: Kendisinden!

İthaki Yayınları – Bilimkurgu Klasikleri

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.