Edebiyat

Peter Pan’in Karanlık Yönü Orijinal El Yazması ile Ortaya Çıktı

SP Books, James Matthew Barrie‘nin 1911 yılında düzenlediği “Peter Pan and Wendy” romanının orijinal el yazmasını okurlarla buluşturdu. Sadece 1000 adet basılan 282 sayfalık el yazması ile Peter Pan‘in yazar tarafından değiştirilen yönleri de ortaya çıktı.

Koleksiyonerler için bulunmaz bir nimet olan orijinal metinde Barrie, Peter Pan‘in karakterini 1911 yılının okurlarına göre yumuşatmış. Örneğin Peter‘ın negatif yönlerini azaltmaya çalışan JM Barrie, Wendy ile “meydan okurcasına” konuşan ve “her zamankinden daha iğneleyici” olmaya çalışan “bir elf çocuk” ifadesini silmiş.

El yazmasının editörlüğünü üstlenen Jessica Nelson, Peter‘ın karakterizasyonunun kendisine Mary Shelley‘nin orijinal Frankenstein versiyonunu hatırlattığını belirtiyor: “El yazmasındaki yaratık insani özellikleri daha az olan, daha karanlık bir varlıktı.”

Barrie‘nin orijinal el yazmasında Peter çok daha “egoist” biri olarak yer alıyor. Wendy‘yi gördüğünde Tinkerbell‘i tamamen unutan Peter Pan, daha sonra da çaresizce gelmeye izin verilmesini bekleyen Wendy yerine onun kızını alıp Varolmayan Diyara götürüyor. Nelson, “Barrie karanlık yerlere gitmeye korkmuyordu. Çocukların da sert olabileceğini göstermeye çalışıyordu” diyor.

Yazar ayrıca “Neverland”i orijinalde “Never Never Land” olarak adlandırmış ve “hiçbir yetişkinin asla, asla ulaşamadığı ıssız bir körfez” olarak tanımlamış. Nelson, Barrie‘nin bu tanımlamayı, Peter Pan ile yetişkinler dünyasının arasındaki mesafeyi özellikle vurgulamak için kullandığını ifade ediyor.

JM Barrie‘nin el yazısı ile orijinal Peter Pan hikayesini incelemek ya da edinmek istiyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  "Anansi Çocukları" Çıkıyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.