Edebiyat

Osamu Dazai’nin Çarpık Masal Dünyasından Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler Kitabı Çıktı

Yirminci yüzyıl Japon edebiyatının önde gelen yazarlarından Osamu Dazai‘nin, Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler kitabı İthaki Yayınları etiketi ile okuyuculara sunuldu.

‘Sıradışı’ hayatıyla da meşhur olan Osamu Dazai, Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler’de Japon masallarındaki tipik su perilerini, denizkızlarını ve intikamcı hayaletleri kendine has üslubuyla yorumlayarak fantastik bir alegori, çarpık bir masal dünyası ortaya çıkarıyor.

Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler‘de; bir denizkızı peşinde helak olan samuray Çûdô Konnai’dan onurlu yoksulluğunun altüst olmaması için elinden geleni ardına koymayan krizantem sevdalısı Sainosuke’ye, para peşindeki yalancı Saburou’dan kız peşinde kendini yakışıklı birine dönüştürmek isteyen sihirbaz Tarou’ya kadar hiç kimse, Osamu Dazai’nin acımasız ve mizahi kaleminden kurtulamıyor.

“O yılın bir sonbahar gününde Saburou birini öldürdü. Bir oyun arkadaşını Kototoi Köprüsü’nden Sumida Nehri’ne itti. Kişisel bir sebebi yoktu. Tabancayı kendi başına dayayıp ateş etmek isteyen birinin dürtüsüne tamamen benzer bir dürtü tarafından ele geçirilmişti.”

İthaki‘nin Japon Klasikleri bölümünde yayımlanan 176 sayfalık eserini Esmanur Yiğit ve Esranur Yiğit çevirdi.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Marşandiz Fanzin 7 Çıktı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.