Edebiyat

Ken Liu’nun Yeni Romanı Kralların Merhameti Raflarda!

krallarin-merhameti-banner

2015 yılında raflara çıkan, Ken Liu‘nun yeni kitabı Kralların Merhameti raflarda yerini aldı.

Geçtiğimiz günlerde 2015 Nebula Ödülleri adayları açıklanmıştı ve Ken Liu’nun Kralların Merhameti kitabı da en iyi roman dalında aday olarak karşımıza çıkmıştı.

Orijinali 7 Nisan’da raflara çıkan ve orijinal adı The Grace of Kings olan kitap, daha 1 sene olmadan Türkçe olarak İthaki Yayınları tarafından dilimize kazandırıldı.

Ken_Liu

Çin asıllı Amerikalı yazan Ken Liu; Hugo Ödülü, Nebula Ödülü ve Dünya Fantezi Ödülü almış bir yazar. Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

Nereden geldiğinizi bilmeden nereye gideceğinizi nasıl bilebilirsiniz? Ken Liu’nin geçmiş ve geleceği eşsizce harmanladığı, kendisini silkpunk türünün yaratıcısı yapan epik fantazi serisi Karahindiba Hanedanlığı’nın ilk kitabı Kralların Merhameti, türe yepyeni bir soluk getiriyor.

Göklerden gelen mekanik kanatlı bir adam, tiran İmparator Mapidéré’ye suikast düzenler. Orta halli bir ailenin hilebaz, serseri oğlu genç Kuni Garu ise bu olaya şahit olur. Hırslı Kuni Garu’nun hayatı, tanık olduğu bu etkileyici olayın da etkisiyle değişmekle kalmayacak, onu zorlu bir direnişe ve devrime götüren yolun ilk adımı olacaktır.

krallarin-merhameti-kapakGörevden azledilmiş bir dükün korkusuz oğlu Mata Zyndu da ailesinin hakkı olan yeri almak ve tiranlığa karşı durmak için bu başkaldırıda Kuni Garu ile birlikte şekil değiştiren tanrılara, ipek dokumalı hava gemilerine ve büyük ordulara karşı savaşmaya hazırdır. Asıl mücadele ise savaştan sonra başlayacaktır…

Kralların Merhameti’nde yarattığı silkpunk alttürüyle epik fantaziye Doğulu bir yorum getiren Ken Liu’nin entrikalar ve efsanevi savaşlarla dolu tuhaf, kendine has dünya yaratımı heyecanlı bir yolculuğun kapılarını aralıyor.

“Kralların Merhameti, Taht Oyunları kadar yoğun ve zengin.”
– io9

“Epik fantazi türü ancak Batılı olmayan geleneklerden ortaya çıkan romanlarla zenginleşebilir. Liu’nun tutkulu eseri; tarihi, mitolojiyi, stratejiyi ve teknolojiyi ustaca bir araya getiriyor.”
– Kirkus

“Kralların Merhameti ortalık karıştıran tanrılarla, sıradışı mekanik icatlarla ve köşede sinsice gezinen  mistik güçlerle bezeli bir fantazya. Epiğin sözlükteki karşılığı!”
– Tor.com

“Kralların Merhameti muazzam bir epik fantazi. Liu bir hanedanlık inşa ediyor.”
– NPR Books

“Kralların Merhameti ihtişamlı, efsanevi ve epik. Liu’nun oyunbaz tanrılardan ve boynuzlu balinalardan oluşan ‘silk-punk’ evrenini okumak büyük bir keyif.”
– Relentless Reading

“Liu’nin Çin ve Polinezya yöresi unsurlarını epik anlatımla harmanladığı, her zaman okumayı istediğim bu bir nevi İpek Yolu Fantazisi olan kitap bana istediğimden fazlasını sundu.”
– SF Signal

“Liu’nin incelikli, zekâ dolu ve edebi yazımıyla anlatılan, görkemli bir epik ziyafet.”
– SFF World

“Geçmişi unutanlar onu yeniden yaşamaya mahkûmdurlar.”
– George Santayana

Can Erhan Kızmaz’ın çevirdiği 600 sayfalık kitap İthaki Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. Kitabın editörlüğünü de Alican Saygı Ortanca yaptı.

Hemen buradan sipariş verebilirsiniz!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.