Anasayfa » FRPNET Edebiyat » 2015 Nebula Ödülleri Adayları Açıklandı

2015 Nebula Ödülleri Adayları Açıklandı

nebula-awards

Amerikan Bilimkurgu ve Fantastik Yazarlar Birliği (Science Fiction and Fantasy Writers of America) tarafından her yıl verilen Nebula Ödülleri’nin bu yılki adayları açıklandı.

2014 yılında yayınlanmış eserlerden oluşan adayların kazanan isimleri, 12-15 Mayıs tarihleri arasında Chicago’da düzenlenecek olan SFWA Yıllık Nebula Ödülleri Haftasonu etkinliğinde belli olacak.

Bu sene En İyi Roman kategorisinde ülkemizde de kitapları yayınlanmış, tanıdığımız yazarlar var. Adalet kitabıyla raflarda karşımıza çıkan, daha önce de Nebula Ödülü almış Ann Leckie; Temeraire serisi ile fantastik kurgu severlerin gönlünü kazanmış Naomi Novik. Dramatik Sunum için Ray Bradbury Ödülü için yarışacak adaylarda da geçen seneye damgasını vurmuş harika filmler var!

Kazanan eserler, Amerikan Bilimkurgu ve Fantastik Yazarlar Birliği üyelerinin oyları ile belirlenecek.

İşte 2015 Nebula Ödülleri adayları olan eserler:

En İyi Roman (Best Novel)

Raising Caine – Charles E. Gannon (Baen)
The Fifth Season – N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
Ancillary Mercy Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
The Grace of Kings Ken Liu (Saga)
Uprooted Naomi Novik (Del Rey)
Barsk: The Elephants’ Graveyard Lawrence M. Schoen (Tor)
Updraft Fran Wilde (Tor)

En İyi Kısa Roman (Best Novella)

Wings of Sorrow and Bone – Beth Cato (Harper Voyager Impulse)
‘‘The Bone Swans of Amandale’’ – C.S.E. Cooney (Bone Swans)
‘‘The New Mother’’ – Eugene Fischer (Asimov’s 4-5/15)
‘‘The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn’’ – Usman T. Malik (Tor.com 4/22/15)
Binti Nnedi Okorafor (Tor.com)
‘‘Waters of Versailles’’, Kelly Robson (Tor.com 6/10/15)

En İyi Romansı Metin (Best Novelette)

‘‘Rattlesnakes and Men’’ – Michael Bishop (Asimov’s 2/15)
‘‘And You Shall Know Her by the Trail of Dead’’ – Brooke Bolander (Lightspeed 2/15)
‘‘Grandmother-nai-Leylit’s Cloth of Winds’’ – Rose Lemberg (Beneath Ceaseless Skies 6/11/15)
‘‘The Ladies’ Aquatic Gardening Society’’ – Henry Lien (Asimov’s 6/15)
‘‘The Deepwater Bride’’ – Tamsyn Muir (F&SF 7-8/15)
‘‘Our Lady of the Open Road’’ – Sarah Pinsker (Asimov’s 6/15)

En İyi Kısa Hikaye (Best Short Story)

‘‘Madeleine’’ – Amal El-Mohtar (Lightspeed 6/15)
‘‘Cat Pictures Please’’ – Naomi Kritzer (Clarkesworld 1/15)
‘‘Damage’’ – David D. Levine (Tor.com 1/21/15)
‘‘When Your Child Strays From God’’ – Sam J. Miller (Clarkesworld 7/15)
‘‘Today I Am Paul’’ – Martin L. Shoemaker (Clarkesworld 8/15)
‘‘Hungry Daughters of Starving Mothers’’ – Alyssa Wong (Nightmare 10/15)

Dramatik Sunum için Ray Bradbury Ödülü (Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation)

Ex Machina – Yazan: Alex Garland
Inside Out – Uyarlayan: Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley – Orijinal Hikaye: Pete Docter, Ronnie del Carmen
Jessica Jones: AKA Smile – Uyarlayan: Scott Reynolds & Melissa Rosenberg – Hikaye: Jamie King & Scott Reynolds
Mad Max: Fury Road – Yazan: George Miller, Brendan McCarthy, Nick Lathouris
The Martian – Uyarlayan: Drew Goddard
Star Wars: The Force Awakens – Yazan: Lawrence Kasdan & J.J. Abrams ve Michael Arndt

Genç Yetişkin Bilimkurgu ve Fantastik Kurgu için Andre Norton Ödülü (Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy)

Seriously Wicked – Tina Connolly (Tor Teen)
Court of Fives – Kate Elliott (Little, Brown)
Cuckoo Song – Frances Hardinge (Macmillan UK 5/14; Amulet)
Archivist Wasp – Nicole Kornher-Stace (Big Mouth House)
Zeroboxer – Fonda Lee (Flux)
Shadowshaper – Daniel José Older (Levine)
Bone Gap – Laura Ruby (Balzer + Bray)
Nimona – Noelle Stevenson (HarperTeen)
Updraft – Fran Wilde (Tor)

Spider-Man'i Bize Sunan Amazing Fantasy, Açık Arttırmada Büyük Para Kazandırdı
Game of Thrones Hikayesini En Çok Etkileyecek Karakter Kim?