Edebiyat

J.R.R. Tolkien’in Yazdığı Beren and Lúthien Kitabı Çıktı

Bundan birkaç ay önce, Silmarillion kitabında okuyup hayran kaldığımız Beren and Lúthien kitabının çıkacağını duyurmuştuk. Sonunda beklenen an geldi ve Orta Dünya’nın en güzel hikayelerinden biri kitap olarak, yazıldıktan tam 100 yıl sonra raflarda yerini aldı.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitaplarıyla tüm dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip olan modern fantazyanın babası İngiliz yazar J.R.R. Tolkien’in yeni kitabı Beren and Lúthien (Beren ve Luthien) tasarlandıktan 100 yıl sonra basıldı.

Ölümsüz bir elf kadını ve ölümlü bir adamın aşkını ve maceralarını anlatan roman, Tolkien’in Silmarillion adlı romanının bir parçası haline gelen hikayenin versiyonlarını içeriyor. Yeni kitap, orijinal hikayenin Silmarillion romanının parçası haline geldiğinde nasıl değiştiğini de ortaya koyuyor.

Tolkien’in 1. Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra tasarladığı kitap, yazarın 92 yaşındaki oğlu Christopher Tolkien tarafından düzenlendi. Hikaye, J.R.R. Tolkien’in özel yaşamından parçalar da barındırıyor. Beren ve Luthien hikayesinde en önemli sahnelerden birinde Tolkien, bir gün eşi Edith ile birlikte ormanda yürüdükleri sırada beyaz çiçeklerin arasında dans etmeye başlamasından esinlenmiş. Hatta söz konusu çiftin mezar taşında da Beren ve Luthien isimleri yazılı.

Kitap, HarpersCollins yayınevi tarafından basıldı ve son Orta Dünya kitabı Hurin’in Çocukları‘nın basımının 10. yıldönümünde satışa çıkarıldı.

Kitapta ayrıca yönetmen Peter Jackson’ın beyaz perdeye uyarladığı Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin son filmi ile 2004’te ‘En İyi Sanat Yönetimi’ dalında Oscar alan Alan Lee‘nin çizimlerini içeriyor.

Kitabı hemen buradan satın alabilirsiniz.

Şunu da şöyle bırakalım…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Witcher: Elflerin Kanı Kitabı Raflarda

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.