Edebiyat

J.K. Rowling, Bir Tek O Karaktere Üzülüyor!

harry-potter

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, yalnızca tek bir karakteri öldürdüğü için suçluluk duyduğunu yazdı.

Rowling, seri boyunca okuyucuların favorisi olan pek çok karakterin canına kıymıştı. Özellikle 7. kitapta tam bir katliama imza atan Rowling, tüm Harry Potter serilerinde öldürdüğü tek bir karakter için pişmanlık duyduğunu söyledi.

Rowling’in yazdığı ve Pottermore sitesinde paylaştığı bir makalede yazar, en çok Florean Fortescue adlı Harry Potter karakterini öldürdüğü için “suçluluk duyduğunu” belirtti.

Seriyi yalnızca filmlerden takip edenler, “O kim yahu?” diyebilir. Hatta kitapları okuyanlar bile bu ismi hatırlamakta zorlanabilir. Hemen hatırlatalım: Fortescue, ilk olarak Azkaban Tutsağı adlı kitapta karşımıza çıkmıştı. Kendisi büyücülerin çarşı-pazarı olan Diagon Yolu’ndaki dondurmacının sahibiydi ve bu kitapta Harry’ye bedava dondurma ikram ediyordu. 5. kitap olan Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda ise Bill Weasley, “iyi bir adam” olduğunu söylediği Fortescue’nün “çekilerek götürüldüğünü”, daha sonra ise Voldemort’un hizmetkarları olan Ölüm Yiyenler tarafından öldürüldüğünü söylüyordu.

florean-fortescue

Rowling yazdığı makalede, “Aslında ortada mantıklı bir sebep olmamasına rağmen onun kaçırılmasına ve öldürülmesine sebep oldum. Voldemort’un çok fazla şey (ya da çok az şey) bildiği için öldürttüğü ilk büyücü değildi. Ancak bir tek onun ölümü yüzünden suçluluk hissediyorum. Çünkü bu tamamen benim suçumdu” diye yazdı.

Makalenin devamında ise Rowling, aslında Fortescue için farklı bir yol çizdiğini söyledi. Fortescue karakterinin Harry’ye “Ölümcül Yadigarları” ararken yardım etmesini planladığını söyleyen Rowling, daha sonra fikrini değiştirdiğini söyledi. Rowling makalede “Ölümcül Yadigarlar kitabının önemli bölümlerini yazarken, Phineas Nigellus Black’in Harry ve arkadaşlarına ipucu toplarken daha iyi yardımcı olabileceğine karar verdim” diye yazdı.

J.K. Rowling’e “Dumbledore’un selamı var” diyoruz, başka da bir şey demiyoruz…

Yazan: Eda Utku

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Diskdünya Serisinin Yeni Kitabı "Kış Ustası" Raflarda

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bu hüznü tatlı çift Tonks ve Lupin’ i 2 cümlede katlederken neredeydi diye soruyoruz. Evet Mrs. Rowling, merhametiniz ozaman neredeydi?

  2. Konuyla alakası yok da yazıda neden özellikle ‘Ölümcül Yadigârlar’ olarak belirtilmiş ki? Gayet iyi bir çeviridir Ölüm Yadigârları.

  3. Ay üzüle üzüle hatırlamadığım karaktere üzülmüş Fred ve Sirius ve daha niceleri hatta çocuk yaşta olan Crevey’nin ölümü bile daha kötü bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.