Edebiyat

İthaki’den Asimov’un Vakıf’ın Sınırı Romanı

Isaac Asimov‘un yazdığı Vakıf serisinden Vakıf’ın Sınırı, İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

1941 yılında genç bir bilim insanı ve yazar olan Isaac Asimov, Edward Gibbon’ın yazdığı Roma İmparatorluğu’nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’nden etkilenerek çağının çok ötesinde bir destan yazdı. Asimov, Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ve feodalizmin dönüşünü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlattı. İşte bu süreç sonucunda “Tarih tahmin edilebilir mi?”, “Toplum nasıl yönetilmeli?” ya da “İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?” gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı Vakıf Serisi ortaya çıktı.

Serinin yayımlanış tarihine göre dördüncü, kronolojiye göre altıncı kitabı olan Vakıf’ın Sırrı’nda; Birinci Vakıf ve İkinci Vakıf arasındaki acı savaş nihayet sona ermişti.

Birinci Vakıf’ın biliminsanları savaştan galip çıkmış ve Hari Seldon’ın eski İmparatorluk’un kalıntılarından yeni bir imparatorluk kurma planına geri dönmüşlerdi. Fakat İkinci Vakıf’ın yok edilmediği ve intikam almak için hazırlandığına dair söylentiler her geçen gün artıyordu. Birinci Vakıf’tan sürgün edilmiş Encümen üyesi Golan Trevize ve tarihçi Janov Pelorat zoraki ve tehlikeli bir yolculuğa çıkacaktı. Amaçları İkinci Vakıf’ın hâlâ var olduğunu ortaya çıkarmak ve insan ırkının doğduğu mitik gezegeni bulmaktı, yani Dünya’yı.

496 sayfalık bilimkurgu destanını Ertuğrul Bilal Türkçeye çevirdi.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Feminist, Antikapitalist Bir Siberpunk Hikaye: Uzaktan Kumandalı Kız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.