Edebiyat

İTEF 2015 – İstanbul Tanpınar Edebiyat Festival Programı ve Detayları Açıklandı

itef-2015-sehir-ve-sinirlar-banner

Türkiye’nin ilk uluslararası edebiyat festivali olan İTEF – İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin yedincisi Garanti Bankası’nın ana sponsorluğunda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsü’nün desteğiyle 4-8 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

26 farklı ülkeden 30 yabancı yazar ve “Profesyonel Buluşmalar” kapsamında 20 konuk ile Türkiye’den 30’un üzerinde yazarın katılımıyla gerçekleşecek etkinliklerde edebiyat severler farklı kültürlerden yazarların, hayatı ve edebiyatı farklı perspektiflerden yorumlayışlarına tanıklık etme şansını yakalayacak.

Festival yerli yazar ve yayıncıların yabancı yayıncılar, editörler, çevirmenler ve yazarlarla işbirliği yapmalarını sağlayan edebiyat ortamı yaratıyor. Bu yıl Garanti Bankası ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan festivalde etkinlikler halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Etkinlikler kapsamında okurlar sevdikleri ya da yeni keşfedecekleri yerli ve yabancı yazarlarla bir araya gelme şansına da sahip oluyor.

fantasy-book-orman-kitap

30’U YABANCI 60’IN ÜZERİNDE YAZAR FESTİVALE KATILIYOR

İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin bu yılki programında yazar okumaları ve söyleşilerin yanı sıra interaktif edebiyat projelerine yer verilecek.

İstanbul’un İki Yakasında Edebiyat Etkinlikleri

Festival Sponsorlarından Ersa Mobilya, bu yıl İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi’nin açılış törenine ev sahipliği yapacağı İTEF kapsamında İBB Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleştirilecek etkinliklere iki özgün projeyle destek verecek. “Yazar Koltukları” projesiyle günümüzün yazarlarını okuyucularıyla interaktif bir ortamda buluşturmayı hedefleyen Ersa Mobilya, mekanda hayranları için bir de “Küçük Prens” atölyesi düzenleyecek. Festival etkinlikleri; İBB-Atatürk Kitaplığı, İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu- Sismanoglio Megaro, ve KargArt’da gerçekleştirilecek.

Dünya’da çok satan Kitap Hırsızı’nın yazarı Markus Zusak Türkiye’de

Çok satan kitapların sevilen yazarı Markus Zusak, İTEF 2015’in yazarları arasında. Avustralya Büyükelçiliği ve Etihad Havayolları’nın desteğiyle Türkiye’deki okurlarıyla buluşacak. Martı Yayınları tarafından yayımlanan Kitap Hırsızı, Hiç, Köpekler Ağladığında gibi çok satan kitapların yazarı Markus Zusak yazım sürecini ve ilham kaynaklarını okurlarıyla paylaşıyor.

fantastik-kitap-dunyasi

Gecenin Sınırında: Gece yarısı Edebiyatına hazır mısınız?

“Ne içindeyim zamanın,
Ne de büsbütün dışında”

İTEF 24 saat açık olan İBB Atatürk Kitaplığı ile birlikte edebiyatseverlere sıradışı bir deneyim sunuyor. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle gerçekleştirilecek etkinlikte, saatler gece yarısını gösterdiğinde Türkiye edebiyat sahnesinin 4 önemli ismi kitapları Dergâh Yayınları tarafından basılan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dünya klasikleri arasına girmiş eseri Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nden ve Tanpınar’ın şiirlerinden bölümler okuyarak katılımcılara farklı bir deneyim yaşatacaklar.

Hayatımın Öyküsü
En sevdiğiniz yazarın ilham aldıkları isimlerin kimler olduğunu bilmek istemez misiniz? Festival yazarları okurlarıyla hayatları boyunca kendilerini en çok etkileyen kitaplardan bölümler paylaşacaklar.

Çocuk Edebiyatının Dünyaca Ünlü İsimleri İTEF 2015’te

Kitapları çocuklar arasında bir fenomene dönüşen ödüllü yazar Fatima Sharafeddine, Nar Yayınları (Nar Çocuk) işbirliğiyle Türkiye’deki minik edebiyatseverlerle buluşuyor. Dünyaca ünlü Fin çocuk yazarı Mauri Kunnas, KONE’nin destekleriyle Türkiye’deki çocuk okurlarıyla buluşuyor.

kitap-book

Kolombiya’nın Ünlü Yazarı İTEF’te!

Marquez’den sonra Kolombiya Edebiyatı’nın en önemli yazarları arasında olan Laura Restrepo Kolombiya Büyükelçiliği’nin katkılarıyla ilk defa Türkiye’deki okurlarıyla bir araya gelecek.

Komşudan Haber Var!
Bu yıl Ermenistan’dan iki önemli yazarı ağırlayan festival, iki ülke arasında edebiyat köprüsü kuruyor. Çocuk edebiyatının sevilen ismi Armine Anda ve Türkiye’de yayımlanan ve büyük ilgi gören yeni kitabı “Kaçan Şehir” ile Hovhannes Tekgyozyan, festivalde okurlarıyla buluşacak.

Goethe Enstitüsü’nde Yazar Okumaları Devam Ediyor

Goethe Institut İstanbul’un destekleriyle festivale katılacak olan, “Uğultu” romanıyla dikkatleri üstüne çeken ünlü Alman yazar Norbert Scheuer Goethe Enstitüsü’ndeki yazar okumaları etkinliğine katılıyor.

Leipzig Kitap Ödülü’nün Sahibi Mircea Cartarescu İstanbul’da!

Romen Edebiyatı’nın dünyadaki önemli temsilcilerinden, ismi Nobel Ödülü adayları listesinde yer alan Romen Kültür Merkezi’nin destekleriyle festivale katılan ünlü yazar Cartarescu, Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlanan yeni kitabı “Orbitor-Göz Kamaştırıcı” ile festivalde yer alıyor.

Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nün Sahibi Yazar Goce Smilevski İTEF 2015’te
Nemesis Yayınları tarafından yayımlanan “Freud’un Kız Kardeşi” isimli kitabın yazarı Goce Smilevski festivalde okuyucularıyla buluşuyor.

Fantastik Edebiyat okurları festivalde bir araya geliyor

Her yıl festival kapsamında KargArt’da FABİSAD-Fantazya ve Bilimkurgu Sanatçıları Derneği işbirliğinde düzenlenen etkinlik serisinde fantastik edebiyat ve bilimkurgu alanında ürünler veren yazar, çizer, oyun yazarı gibi sanatçıların yer aldığı etkinliklere her yıl olduğu gibi bu yıl da bilimkurgu-fantastik edebiyat okurlarının ilgisi büyük olacak.

dragon-kitap-kiz-cizim

Yabancı Yazarlar Okullarda

İTEF Türkiye’de bir ilke imza atarak 2012 yılından bu yana, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle Yazarlar Okullarda projesi kapsamında işbirliği içerisinde çalışıyor.

İTEF kapsamında devlet okullarında okuyan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri Malta, Norveç, Lübnan gibi geniş bir kültür yelpazesinde bulunan ülkelerin edebiyatçılarıyla bir araya geldi. Festival bugüne kadar 20 ülkeden 34 farklı yazar ve 10.000’in üzerinde öğrenciyi buluşturdu.

İTEF 2015 kapsamında 10’a yakın çocuk edebiyatı yazarı, farklı ilçelerdeki 10’un üzerindeki okullarda öğrencilerle buluşacak. Aralarında Yapı Kredi Kültür ve Sanat Yayınları ve Avusturya Kültür Ofisi’nin destekleriyle festivale katılan dünya çocuk edebiyatının önde gelen isimlerinden Avusturyalı Helga Bansch, “Sanat Dedektifleri” serisiyle genç okurların heyecanla takip ettiği Norveçli Björn Sortland ve Nar Yayınları (Nar Çocuk) desteğiyle festivalde yer alan Lübnanlı Fatima Sharafeddine’in de olduğu yazarlar öğrencilere yeni ülkelerin ve dünyaların kapısını açacaklar.

Yazarların Kitapları Festival Süresince ANA Kitabevi’nde

Festival katılımcıları hem sevdikleri yazarların söyleşisi dinleyebilecek hem de kitaplarını İBB Atatürk Kitaplığı’na kurulacak olan Ana Kitabevi standından edinebilecekler.

İTEF 2015 antolojisi, festivalle aynı anda takipçileriyle buluşuyor

UPM-Kymmene Kağıt Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin kağıt sponsorluğuyla ve babil .com’un matbaa desteğiyle yayınlanan, ulusal ve uluslararası kitap fuarlarında ücretsiz olarak dağıtılan bu antoloji çoğunluğu özel sipariş edilen metinlerden oluşan, festivalin kalıcılığını ve üretkenliğini simgeleyen bir kitap olarak tasarlandı. Yerli ve yabancı yazarlar, “Şehir ve Sınırlar” teması altında yazılarını edebiyatseverlerle paylaşacak. Festival takipçileri antolojiyi ücretsiz olarak etkinlik mekanlarından edinebilecekler.

book-kitap

İTEF Çanakkale’de : Gelibolu 100 Yıllık Barış”- Barış İçin Edebiyat Etkinlikleri

Çanakkale Zaferi’nin 100.yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Bursa Nilüfer Belediyesi, Avustralya Büyükelçiliği ve Etihad Havayolları’nın destekleriyle gerçekleştirilen proje savaşın taraflarını edebiyat köprüleriyle bir araya getirmeyi hedefliyor. tarihsel romanların Türkiye’deki önemli temsilcilerinden Demet Altınyeleklioğlu ve “Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini ” kitabıyla Türkiye’de kendi hayran kitlesini yaratan İngiliz yazar Louis de Bernieres savaşın edebiyattaki yansımalarını ele alacak.
Anzak askerlerinin güncelerini “Gelibolu Günceleri” kitabında derleyen Avustralyalı yazar ve tarihçi ve Türkiye aşığı Jonathan King ve araştırmacı yazar Haluk Oral savaşın dehşetini her iki ordunun askerlerinin gözlerinden aktarıyor.

Okumanın Önündeki Engeller Kalksın: Okuyan Eller

İTEF 2015 kapsamında yaşanacak bir diğer ilk ise İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleri, Garanti Bankası’nın ana sponsorluğu ve 3Dörtgen’in destekleriyle 3. ve 4. sınıfta okuyan görme engelli çocuklara yönelik okuma atölyelerinin gerçekleşmesi olacak.

Türkiye’de ilk defa yapılacak olan “Okuyan Eller” projesi için önde gelen çocuk edebiyatı yazarlarından Melike Günyüz özel olarak görme engelli çocuklar için bir kitap hazırladı. İstanbul’da bulunan ikonik binalar, toplu taşıma araçları gibi görme engelli öğrencilerin öğrenmesinin faydalı olacağı nesneler 3Dörtgen tarafından 3 boyutlu olarak basıldı ve festival kapsamında okul etkinliklerinde yüzlerce çocukla buluşacak.

Öğrenciler Braille alfabesiyle basılacak kitapları etkinlik öncesinde eğitmenler eşliğinde okuyacaklar ve yazarın katılımıyla gerçekleşecek etkinlikte okumuş oldukları macerada yer alan araçlara ve mimari yapılara dokunabilecekler. Görme engelli çocukların dokunma duyularını ve bilişsel gelişimlerini edebiyat yoluyla genişletmeyi hedefleyen ilk faaliyette öğrenciler yazar eşliğinde üç boyutlu basım tekniğiyle üretilmiş resimli kitapları “okumuş” olacaklar.

Yazar Melike Günyüz ile birlikte görme engelli öğrencilerin okulları ziyaret edilecek, öğrencilere içinde metnin latin ve braille alfabeleriyle basılmış hali dağıtılacak. Metinde bahsi geçen objelerin 3 boyutlu basılmış hali öğencilere sunulacak. İlk etapta 150 öğrencinin yararlanması planlanan çalışmanın ilerleyen aşamalarda Türkiye’nin diğer şehirlerindeki okullarda da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

kitap-book-gemi

İTEF-Profesyonel Buluşmalar Fellowship Programı

2011 yılında başlatılan Profesyonel Buluşmalar Programı, bugüne kadar 63 uluslararası yayıncıyı festival sırasında İstanbul’da ağırladı ve Türk edebiyatının, yayıncılığının tanıtılmasında katkıda bulundu. Bu yıl 15 farklı ülkeden gelen yayıncı, telif hakları yetkilileri, çevirmenler, çeviri fonu yetkilileri ve edebiyat festivali yöneticileri gibi sektörün 20 profesyoneli Yunus Emre Enstitüsü ve Can Yayınları’nın desteğiyle İstanbul’da buluşuyor. Uluslararası PEN’in edebiyat danışmanın katılacağı İTEF, bu yıl ilk defa Malezya’dan bir konuğu da ağırlayacak.
Edebiyat ve çeviri alanında faaliyet gösteren profesyoneller Türkiye’deki meslektaşlarıyla 3 gün süren bir programda yayınevlerine grup ziyaretlerinde bulunacaklar, birebir görüşmelerle bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklar, ortak projeler geliştirmeleri ve telif hakları alışverişine zemin oluşturan bir programa katılacaklar.

İTEF 2015 YAZARLARI (alfabetik sırayla)
Ahmet Ergenç
Ahmet Mümtaz Taylan
Algan Sezgintüredi
Armine Anda
Ayşe Ünal Ersönmez
Başak Güntekin
Behçet Çelik
Björn Sortland
Celil Oker
Cem Erciyes
Constantine Göttfert
Dan Lungu
Demet Altınyeleklioğlu
Devrim Kunter
Doğu Yücel
Enver Ercan
Ercüment Cengiz
Erkut Tokman
Fatima Sharafeddin
Funda Özlem Şeran
Galip Dursun
Goce Smilevski
Gözde Kurt
Hakan Akdoğan
Hakan Bıçakçı
Hakan Günday
Haluk Oral
Hatice Meryem
Helga Bansch
Hilde Hagerup
Hovhannes Tekgyozyan
İdris Çakmak
İhsan Fazlıoğlu
Jonathan King
Kemal Varol
Kenan Yarar
Knut Odegard
Laura Restrepo
Lieve Joris
Liz Behmoaras
Louis de Bernieres
Markus Zusak
Mauri Kunnas
Mebuse Tekay
Mehmet Emin Adanalı
Mehmet Mollaosmanoğlu
Mehmet Said Aydın
Merve Çay
Mesut Varlık
Mine Söğüt
Mircea Cartarescu
Murat Şevki Çoban
Nazlı Eray
Norbert Scheuer
Philip Hopman
Renata Salecl
Rhea Galanaki
Sayım Çınar
Sean Moncrieff
Sema Kaygusuz
Seval Şahin
Sevengül Sönmez
Siri Kolu
Suat Gönülay
Şener Özmen
Tarık Tufan
Ted van Lieshout
Tuna Kiremitçi
Uygar Şirin
Vagelis Iliopoulos
Vassilis Danelis
Wystske Versteeg
Yankı Enki
Yekta Kopan
Yi Mun Yol
Yiğit Bener

İTEF 2015 Etkinlik Mekanları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi- Atatürk Kitaplığı
Gümüşsuyu Mh. Miralay Şefik Bey Sk. No:6 34437 Taksim-Beyoğlu/İstanbul
Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu- Sismanoglio Megaro
Hüseyinağa Mh.İstiklal Caddesi No 60 34435 Galatasaray-Beyoğlu/ İstanbul
Karga – KargArt
Caferağa Mh.Kadife Sk. No:16 34710 Kadıköy- İstanbul
Bahçeşehir Üniversitesi BAUART Galeri
BAU Galata Yerleşkesi Karaoğlan Sokağı No:24/A Galata-Karaköy/İstanbul
Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi
Alemdar Mah., Gülhane Parkı İçi, Alay Köşkü, Fatih/İstanbul

Festival programına ve detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.