Edebiyat

İnsanların Hasta Ettiği Bir Dünyanın Reçetesi: Düşyılanı

Vonda N. McIntyre tarafından yazılan ve Nebula, Hugo, Locus En İyi Roman Ödüllü bilimkurgu romanı Düşyılanı, İthaki Yayınları‘ndan çıktı.

1970’lerin feminist bilimkurgu hareketinin ön saflarında yer alan Vonda N. McIntyre, arkadaşı ve işbirlikçisi Ursula K. Le Guin gibi, edebiyatta ve özellikle bilimkurguda yaygın görülen cinsiyetçiliğe meydan okuyan ileri görüşlü bir yazardı. Düşyılanı romanı ise bilimkurgunun üç büyük ödülünü alan türün sayılı eserlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

“Savaş, Gerçekleşme Nedenini Bilen Ya Da Buna Önem Veren Herkesi Yok Etmişti.”

Nükleer savaşla yaralanmış Dünya’da insanlık küçük kasaba ve kabilelere dağılmış, dünyadışı varlıkların teknolojileri ve sırları, tek şehrin duvarları ardındaki herkese yasaklanmıştır. Yılan isimli şifacı ise bu yokluk dünyasında hastalıkları iyileştirmek ve aşı geliştirmek için yılanlarıyla dolaşarak zehrin gücünü kullanmaktadır.

Yılan, hasta bir göçebe çocuğa yardım ettiği sırada, nadir bulunan düşyılanı, korkusuna yenilen bir kabile üyesi tarafından öldürülür. Yılan’ın şifa vermeye devam edebilmesi için tek bir seçeneği vardır: Yeni bir düşyılanı bulmak. Bu yüzden çorak çöllerden radyasyon çukurlarına, bilgisini kıskançlıkla koruyan şehirden dünyadışı varlıkların sırlarına uzanan tehlikeli bir yolculuğa çıkmak zorunda kalacaktır.

İnsan hayatını tehdit eden bir dünyayı ve işlevsizleşmiş toplumları tek bir kişi ne kadar etkileyebilir? Şifa vermek sadece bedeni iyileştirmek midir?

“Bu kitap bir pınar gibi – hızlı, temiz, berrak, heyecan verici ve güzel.”
– Ursula K. Le Guin

“Bu kitap içten karakterleri, inandırıcı mitosu, daha da önemlisi mükemmel ve okunabilir hikâyesiyle heyecan verici bir gelecek rüyası sunuyor.”
– Frank Herbert

“Akıldan çıkmayan, yoğun ve müşfik bir kitap… Yarattığı dünya canlı ve büyüleyici, Yılan ise olağanüstü ve sağlam kotarılmış bir karakter.”
– Robert Silverberg

360 sayfalık bilimkurgu romanı Aslı Genç, Türkçeye çevirdi.

Keyifli okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.