Edebiyat

İnsanın Kendi Eliyle Yarattığı Kıyamet – R.U.R. (Rossum’un Uluslararası Robotları)

Robot kelimesini dünya dillerine kazandıran Karel Capek‘in bilimkurgu romanı R.U.R. (Rossum’un Uluslararası Robotları), İthaki Yayınları etiketi ile raflardaki yerini aldı.

Karel Capek, henüz bilimkurgu ayrı bir tür değilken bu alanda vizyoner eserler üretmiş ve robot kelimesini dünya dillerine kazandırmış, hem Çek hem de Avrupa edebiyatının en kıymetli yazarlarından biri. İnsanın Kendi Eliyle Yarattığı Kıyameti: R.U.R. (Rossum’un Uluslararası Robotları) ise yapay zekânın ve robotiğin modern yazın ve sanatta ilk kez anlamlıca yer bulduğu, öngörülü bir oyun.

“Dünyadaki Tüm Robotlar! İnsanın Bizim Düşmanımız ve Evrenin Musibeti Olduğunu Bildiririz.”

Rossum’un Uluslararası Robotları’nın ürettiği yüz binlerce işçi robot tüm dünyaya satılıyordu. Robotlar toplumun ihtiyaçlarının çoğunu üretecek, insanları çalışmaktan kurtaracak ve insanlık için altın çağı getireceklerdi. Savaşın, açlığın ve fakirliğin olmadığı bir dünya hayal değildi artık.

Robot fabrikasında çalışan mühendisler, İnsanlık Birliği üyesi ve müdürün eşi Helena Gloryova’nın girişimleriyle ürettikleri robotları bir makineden ziyade bir insana yakın tasarlamaya başladıklarında ise, hem kendilerinin hem de insanlığın kaderini yapay ellere teslim edeceklerdi.

Her şeyi hafızalarına kaydeden ama yeni bir fikir üretmekten aciz olan robotların sağladığı bu ütopya, insanların üremeyi bırakmasıyla anlamını da yitirecekti. Ve yeni dünyanın temelleri bir isyanla atılacaktı.

“Harikulade, berrak, muteber, hüzünlü biçimde komik ve kehanet dolu bir sesle günümüze hitap eden muhteşem bir yazar.” – Kurt Vonnegut

“Karel Capek benzersiz bir yazar. Onun eserlerini okumak büyük bir zevk.”
– Arthur Miller

Bilimkurgu’nun vizyoner yazarlarından Capek’in 128 sayfalık eserini Bilge Kösebalaban çevirdi.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yeni Ejderha Mızrağı Kitabı Dragons of Deceit'in Çıkış Tarihi Resmen Duyuruldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.