Edebiyat

J.K. Rowling’den Özgün Bir Masal – Ickabog

J.K. Rowling’in on yılı aşkın bir süre önce çocuklarına uyku zamanı anlatmak için kaleme aldığı özgün bir masal olan Ickabog, Yapı Kredi Yayınları‘ndan çıktı. Yapı Kredi Yayınları, Ickabog‘un Türkçe baskısını, Türkiye’den çocukların yaptığı 34 resimle yayımladı.

Yazdığı hikâye hoşuna gitmesine rağmen yıllar içinde bunun sadece kendi çocuklarına özel bir metin olarak kalması gerektiğini düşünen J.K. Rowling, Covid-19 pandemisi sırasında evlerinde kalan çocukları, anne babaları ve çocuklarla ilgilenen herkesi eğlendirmesi için paylaşmaya karar verdi. Rowling kitabın satışından elde edeceği teliflerin tamamını İngiltere ve dünyada pandemiden zarar gören kişilere yardım eden projelere bağışlayacak.

Sesli okunmak için yazılan ve hayali bir ülkede geçen Ickabog, yazarın diğer çalışmalarıyla hiçbir bağı olmayan tek bir hikaye ama metinlerinde sık sık işlenen temaları da içeriyor.

“İki at kadar büyük.
Gözleri ateş topu gibi parlıyor.
Uzun, jilet gibi keskin pençeleri var.
Ickabog geliyor…”

Bir zamanlar Kornukopya Krallığı dünyanın en mutlu yeriydi. Bir sürü altını, hayal edebileceğiniz en zarif bıyıklara sahip bir kralı ve yediğinde insanı mutluluktan dans ettirecek kadar nefis yiyecekler sunan kasapları, pastacıları ve peynircileri vardı.

Her şey mükemmeldi – tabii efsaneye göre korkunç canavar Ickabog’a ev sahipliği yapan Kuzey’deki çamurlu ve sisli Bataklık Diyarı dışında. Ickabog’un çocukları terbiye etmek için onları korkutmak amacıyla anlatılan bir efsaneden başka bir şey olmadığını aklı başındaki herkes bilirdi. Fakat efsanelerin tuhaf bir yanı vardır, bazen kendi kendilerine can bulurlar.

Bir efsane çok sevilen bir kralı tahtından edebilir mi? Bir zamanlar refah içindeki bir ülkeye diz çöktürebilir mi? Peki bir efsane iki cesur çocuğu hiç istemedikleri, hatta akıllarının ucundan dahi geçmeyen bir maceraya sürükleyebilir mi?

Etrafına dehşet saçan bir canavar ve her şeye rağmen umudunu asla kaybetmemek üzerine bir macerayı anlatan 284 sayfalık Ickabog‘u Türkçeye Hazel Bilgen çevirdi.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  İngiliz Fantezi Ödülü 2014 Kazananları Belli Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.