Edebiyat

Hugo Ödülleri 2021 Adayları Açıklandı

Fantazya dünyasının en önemli ödüllerinden Hugo Ödülleri’nde adaylar belli oldu. Bu yıl Hugo Ödülleri’nde ilk kez video oyunları da listeye eklendi.

She-Ra and the Princesses of Power, Animal Crossing: New Horizons ve George R.R. Martin’e küfür dolu bir eleştiri, bilim kurgu ve fantezi için en büyük hayran temelli ödüller olan 2021 Hugo Ödülleri‘nde adaylar arasında.

Bu yıl Hugo Ödülleri, 15-19 Aralık‘ta Washington DC’de yapılması planlanan 79. World Science Fiction Convention’ı DisCon III‘te sahiplerini bulacak.

İlgili Makaleler

Bu yıl, Hugo Ödülleri’nde ayrıca video oyunlarının çekişmesine de ilk kez sahip olacağız. Fantazya ve bilimkurgu dünyasının prestijli ödülü içerisinde artık oyunlar da var.

Kazananlar 15-19 Aralık’ta düzelenecek Discon III’te belli olacak. 2021 Hugo Ödülleri adayları şöyle sıralandı:

En İyi Roman

  • Black Sun – Rebecca Roanhorse (Gallery / Saga Press)
  • The City We Became – N.K. Jemisin (Orbit)
  • Harrow the Ninth – Tamsyn Muir (Tor.com)
  • Network Effect – Martha Wells (Tor.com)
  • Piranesi – Susanna Clarke (Bloomsbury)
  • The Relentless Moon – Mary Robinette Kowal (Tor Books)

En İyi Kısa Roman

  • “Burn, or the Episodic Life of Sam Wells as a Super” – A.T. Greenblatt (Uncanny Magazine, May/June 2020)
  • “Helicopter Story” – Isabel Fall (Clarkesworld, January 2020)
  • “The Inaccessibility of Heaven” – Aliette de Bodard (Uncanny Magazine, July/August 2020)
  • “Monster” – Naomi Kritzer (Clarkesworld, January 2020)
  • “The Pill” – Meg Elison (from Big Girl, (PM Press))
  • Two Truths and a Lie – Sarah Pinsker (Tor.com)

En İyi Roman Öykü

  • “The Archronology of Love,” – Caroline M. Yoachim (Lightspeed, April 2019)
  • “Away With the Wolves,” – Sarah Gailey (Uncanny Magazine: Disabled People Destroy Fantasy Special Issue, September/October 2019)
  • “The Blur in the Corner of Your Eye,” – Sarah Pinsker (Uncanny Magazine, July-August 2019)
  • Emergency Skin – N.K. Jemisin (Forward Collection (Amazon))
  • “For He Can Creep,” – Siobhan Carroll (Tor.com, 10 July 2019)
  • “Omphalos,” – Ted Chiang (Exhalation (Borzoi/Alfred A. Knopf; Picador))

En İyi Kısa Hikaye

  • “Badass Moms in the Zombie Apocalypse” – Rae Carson (Uncanny Magazine, January/February 2020)
  • “A Guide for Working Breeds” – Vina Jie-Min Prasad (Made to Order: Robots and Revolution, ed. Jonathan Strahan (Solaris))
  • “Little Free Library” – Naomi Kritzer (Tor.com)
  • “The Mermaid Astronaut” – Yoon Ha Lee (Beneath Ceaseless Skies, February 2020)
  • “Metal Like Blood in the Dark” – T. Kingfisher (Uncanny Magazine, September/October 2020)
  • “Open House on Haunted Hill” – John Wiswell (Diabolical Plots – 2020, ed. David Steffen)

En İyi Seri

  • The Daevabad Trilogy – S.A. Chakraborty (Harper Voyager)
  • The Interdependency – John Scalzi (Tor Books)
  • The Lady Astronaut Universe – Mary Robinette Kowal (Tor Books/Audible/Magazine of Fantasy and Science Fiction)
  • The Murderbot Diaries – Martha Wells (Tor.com)
  • October Daye – Seanan McGuire (DAW)
  • The Poppy War – R.F. Kuang (Harper Voyager)

En İyi Konu İle İlgili Çalışma

  • Beowulf: A New Translation – Maria Dahvana Headley (FSG)
  • CoNZealand Fringe – Claire Rousseau, C, Cassie Hart, Adri Joy, Marguerite Kenner, Cheryl Morgan, Alasdair Stuart.
  • FIYAHCON – L.D. Lewis–Director, Brent Lambert–Senior Programming Coordinator, Iori Kusano–FIYAHCON Fringe Co-Director, Vida Cruz–FIYAHCON Fringe Co-Director, and the Incredible FIYAHCON team
  • “George R.R. Martin Can Fuck Off Into the Sun, Or: The 2020 Hugo Awards Ceremony (Rageblog Edition)” – Natalie Luhrs (Pretty Terrible, August 2020)
  • A Handful of Earth, A Handful of Sky: The World of Octavia E. Butler – Lynell George (Angel City Press)
  • The Last Bronycon: a fandom autopsy – Jenny Nicholson (YouTube)

En İyi Çizgi Hikaye

  • DIE, Volume 2: Split the Party – Yazan: Kieron Gillen ve Stephanie Hans (Image Comics)
  • Ghost-Spider vol. 1: Dog Days Are Over – Yazan: Seanan McGuire, Çizen: Takeshi Miyazawa ve Rosie Kämpe (Marvel)
  • Invisible Kingdom, vol 2: Edge of Everything – Yazan: G. Willow Wilson, Çizen: Christian Ward (Dark Horse Comics)
  • Monstress, vol. 5: Warchild – Yazan: Marjorie Liu, Çizen: Sana Takeda (Image Comics)
  • Once & Future vol. 1: The King Is Undead – Yazan: Kieron Gillen, Çizen: Dan Mora (BOOM! Studios)
  • Parable of the Sower: A Graphic Novel Adaptation – Yazan: Octavia Butler, Uyarlayan: Damian Duffy, Çizen: John Jennings (Harry N. Abrams)

En İyi Film (Uzun Metraj)

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) – Yazan: Christina Hodson, Yöneten: Cathy Yan (Warner Bros.)
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga – Yazan: Will Ferrell, Andrew Steele, Yöneten: David Dobkin (European Broadcasting Union/Netflix)
  • The Old Guard – Yazan: Greg Rucka, Yöneten: Gina Prince-Bythewood (Netflix / Skydance Media)
  • Palm Springs – Yazan: Andy Siara, Yöneten: Max Barbakow (Limelight / Sun Entertainment Culture / The Lonely Island / Culmination Productions / Neon / Hulu / Amazon Prime)
  • Soul – Yazan: Pete Docter, Mike Jones and Kemp Powers, Yöneten: Pete Docter, Yardımcı Yönetmen: Kemp Powers, Yapımcı: Dana Murray (Pixar Animation Studios/ Walt Disney Pictures)
  • Tenet – Yazan ve yöneten: Christopher Nolan (Warner Bros./Syncopy)

En İyi Film (Kısa Metraj)

  • Doctor Who: Fugitive of the Judoon – Yazan: Vinay Patel ve Chris Chibnall, Yöneten: Nida Manzoor (BBC)
  • The Expanse: Gaugamela – Yazan: Dan Nowak, Yöneten: Nick Gomez (Alcon Entertainment / Alcon Television Group / Amazon Studios / Hivemind / Just So)
  • She-Ra and the Princesses of Power: Heart (Bölüm 1 ve 2) – Yazan: Josie Campbell ve Noelle Stevenson, Yöneten: Jen Bennett ve Kiki Manrique (DreamWorks Animation Television / Netflix)
  • The Mandalorian: Bölüm 13: The Jedi – Yazan ve yöneten: Dave Filoni (Golem Creations / Lucasfilm / Disney+)
  • The Mandalorian: Bölüm 16: The Rescue – Yazan: Jon Favreau, Yöneten Peyton Reed (Golem Creations / Lucasfilm / Disney+)
  • The Good Place: Whenever You’re Ready – Yazan ve yöneten: Michael Schur (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television, a division of Universal Studio Group)

En İyi Video Oyunu

  • Animal Crossing: New Horizons (Publisher and Developer: Nintendo)
  • Blaseball (Publisher and Developer: The Game Band)
  • Final Fantasy VII Remake (Publisher Square Enix)
  • Hades (Publisher and Developer: Supergiant Games)
  • The Last of Us: Part II (Publisher: Sony Interactive Entertainment / Developer: Naughty Dog)
  • Spiritfarer (Publisher and Developer: Thunder Lotus)

En İyi Editör (Kısa Yapıt)

  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • C.C. Finlay
  • Mur Lafferty and S.B. Divya
  • Jonathan Strahan
  • Sheila Williams

En İyi Editör (Uzun Yapıt)

  • Nivia Evans
  • Sheila E. Gilbert
  • Sarah Guan
  • Brit Hvide
  • Diane M. Pho
  • Navah Wolfe

En İyi Profesyonel Sanatçı

  • Tommy Arnold
  • Rovina Cai
  • Galen Dara
  • Maurizio Manzieri
  • John Picacio
  • Alyssa Winans

En İyi Yarı-Profesyonel Yayın

  • Beneath Ceaseless Skies, ed.Scott H. Andrews
  • Escape Pod, editors Mur Lafferty and S.B. Divya, assistant editor Benjamin C. Kinney, hosts Tina Connolly and Alasdair Stuart, audio producers Summer Brooks and Adam Pracht and the entire Escape Pod team.
  • FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction, publisher Troy L. Wiggins, executive editor DaVaun Sanders, managing editor Eboni Dunbar, poetry editor Brandon O’Brien, reviews and social media Brent Lambert, art director L. D. Lewis, and the FIYAH Team.
  • PodCastle, editors, C.L. Clark and Jen R. Albert, assistant editor and host, Setsu Uzumé, producer Peter Adrian Behravesh, and the entire PodCastle team.
  • Uncanny Magazine, editors in chief: Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas, managing editor: Chimedum Ohaegbu, non-fiction editor: Elsa Sjunneson, podcast producers: Erika Ensign and Steven Schapansky
  • Strange Horizons, Vanessa Aguirre, Joseph Aitken, Rachel Ayers, M H Ayinde, Tierney Bailey, Scott Beggs, Drew Matthew Beyer, Gautam Bhatia, S. K. Campbell, Zhui Ning Chang, Tania Chen, Joyce Chng, Liz Christman, Linda H. Codega, Kristian Wilson Colyard, Yelena Crane, Bruhad Dave, Sarah Davidson, Tahlia Day, Arinn Dembo, Nathaniel Eakman, Belen Edwards, George Tom Elavathingal, Rebecca Evans, Ciro Faienza, Courtney Floyd, Lila Garrott, Colette Grecco, Guananí Gómez-Van Cortright, Julia Gunnison, Dan Hartland, Sydney Hilton, Angela Hinck, Stephen Ira, Amanda Jean, Ai Jiang, Sean Joyce-Farley, Erika Kanda, Anna Krepinsky, Kat Kourbeti, Clayton Kroh, Maureen Kincaid Speller, Catherine Krahe, Natasha Leullier, A.Z. Louise, Dante Luiz, Gui Machiavelli, Cameron Mack, Samantha Manaktola, Marisa Manuel, Jean McConnell, Heather McDougal, Maria Morabe, Amelia Moriarty, Emory Noakes, Sarah Noakes, Aidan Oatway, AJ Odasso, Joel Oliver-Cormier, Kristina Palmer, Karintha Parker, Anjali Patel, Vanessa Rose Phin, Nicasio Reed, Belicia Rhea, Endria Richardson, Natalie Ritter, Abbey Schlanz, Clark Seanor, Elijah Rain Smith, Alyn Spector, Hebe Stanton, Melody Steiner, Romie Stott, Yejin Suh, Kwan-Ann Tan, Luke Tolvaj, Ben Tyrrell, Renee Van Siclen, Kathryn Weaver, Liza Wemakor, Aigner Loren Wilson, E.M. Wright, Vicki Xu, Fred G. Yost, staff members who prefer not to be named, and guest editor Libia Brenda with guest first reader Raquel González-Franco Alva for the Mexicanx special issue

En İyi Fanzin

  • The Full Lid – Yazar: Alasdair Stuart, Editör: Marguerite Kenner
  • Journey Planet – Editör: Michael Carroll, John Coxon, Sara Felix, Ann Gry, Sarah Gulde, Alissa McKersie, Errick Nunnally, Pádraig Ó Méalóid, Chuck Serface, Steven H. Silver, Paul Trimble, Erin Underwood, James Bacon ve Chris Garcia.
  • Lady Business – Editör: Ira, Jodie, KJ, Renay ve Susan.
  • nerds of a feather, flock together – Editör: Adri Joy, Joe Sherry, The G ve Vance Kotrla
  • Quick Sip Reviews – Editör: Charles Payseur
  • Unofficial Hugo Book Club Blog – Editör: Amanda Wakaruk ve Olav Rokne

En İyi Fan Yayını (Fancast)

  • Be The Serpent – Sunum: Alexandra Rowland, Freya Marske ve Jennifer Mace
  • Claire Rousseau’s YouTube kanalı – Claire Rousseau
  • The Coode Street Podcast – Sunan: Jonathan Strahan ve Gary K. Wolfe, Jonathan Strahan
  • Kalanadi – Yapan ve sunan: Rachel
  • The Skiffy and Fanty Show – Yapımcı: Shaun Duke ve Jen Zink, Sunan: Shaun Duke, Jen Zink, Alex Acks, Paul Weimer, ve David Annandale.
  • Worldbuilding for Masochists – Sunan: Rowenna Miller, Marshall Ryan Maresca ve Cass Morris

En İyi Fan Yazar

  • Cora Buhlert
  • Charles Payseur
  • Jason Sanford
  • Elsa Sjunneson
  • Alasdair Stuart
  • Paul Weimer

En İyi Fan Sanatçı

  • Iain J. Clark
  • Cyan Daly
  • Sara Felix
  • Grace P. Fong
  • Maya Hahto
  • Laya Rose

En İyi Genç Yetişkin İçin Lodestar Ödülü

  • Cemetery Boys – Aiden Thomas (Swoon Reads)
  • A Deadly Education – Naomi Novik (Del Rey)
  • Elatsoe – Darcie Little Badger (Levine Querido)
  • Legendborn – Tracy Deonn (Margaret K. McElderry/ Simon & Schuster Children’s Publishing)
  • Raybearer – Jordan Ifueko (Amulet / Hot Key)
  • A Wizard’s Guide to Defensive Baking – T. Kingfisher (Argyll Productions)

En İyi Yeni Yazar İçin Astounding Ödülü

  • Lindsay Ellis
  • Simon Jimenez
  • Micaiah Johnson
  • A.K. Larkwood
  • Jenn Lyons
  • Emily Tesh

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  God Of War 3 Zeus Action Figure

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.