Edebiyat

George R.R. Martin’in Projesi “Vahşi Kartlar” Çıktı!

vahsi-kartlar-banner

Her şey bir FRP oyunu ile başladı…

20 Eylül 1983 tarihinde Victor Milán, doğum günü hediyesi olarak George R.R. Martin‘e bir FRP kitabı hediye eder. Ancak hikayenin öncesi biraz daha karışıktır.

Superworld RPG1980 yılında; daha George R.R. Martin, New Mexico’ya taşınmadan önce Walter Jon Williams, Victor Milán, John J. Miller, Gail Gerstner-Miller, Melinda M. Snodgrass, Royce Wideman ve Jim Moore’dan oluşan FRP grubu zaman zaman toplanıp oyun oynuyorlardı. Çoğunlukla Call of Cthulhu, bazen de post-apokaliptik bir sistem olan Morrow Project. Bir gün gruplarına George R.R. Martin’i ve kız arkadaşı Parris’i de davet ederler. İlerleyen zamanda George da bu gruba “Superworld” oynatmaya karar verir.

Superworld oyununda kendilerine yarattıkları süper kahramanları canlandıran oyuncular bir süre sonra bu karakterleri hikayeleştirmeye karar verirler. İşte “Vahşi Kartlar” da ortaya çıkmaya başlar. Yazılan hikayeler, süreç içerisinde Vahşi Kartlar kitaplarında toplanır.

İşte Vahşi Kartlar kitabı şimdi Türkçe!

vahsi-kartlar-kapakII. Dünya Savaşı’nın hemen ertesinde uzaydan gelen bir virüs New York şehrinin üzerine saçılır. Virüsle temas edenlerin büyük kısmı (“siyah kızı çekerek”) ölürken, enfekte olup hayatta kalanların çoğu deforme olmuş/biçim değiştirmiş yaratıklara (“jokerler”), çok küçük bir kısmı da süper güçlere sahip insanlara (“aslar”) dönüşür. Asların bazıları yeteneklerini insanlığın hizmetine sunar. Bazılarıysa güçlerini kötülük için kullanırlar.

Vahşi Kartlar, onların hikayesidir.

İlk olarak 1987’de yayımlanmaya başlayan Vahşi Kartlar efsanesi, Buz ve Ateşin Şarkısı serisiyle dünya çapında büyük bir ün kazanan GEORGE R. R. MARTIN’in editörlüğünü yaptığı ve Roger Zelazny, Walter Jon Williams, Howard Waldrop, Lewis Shiner gibi yazarların ve bizzat George R. R. Martin’in öyküleriyle belli bir akış ve kurgu içerisinde meydana getirdiği bir “mozaik roman”.

Süper kahraman fantezilerini ve alternatif dünya tarihi denemelerini sevenler, Vahşi Kartlar’a bayılacak.

“Enfes… karakterler arası ilişkiler ve kurgudaki şaşırtmacalar tam da bir George R. R. Martin projesinden bekleyeceğimiz karmaşıklığa, sürprizlere ve gerçekliğe sahip.”
– Austin Grossman

625 sayfalık Vahşi Kartlar, Kerim Şansal’ın çevirisi ile Epsilon Yayınevi etiketiyle çıktı. İyi okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.