Edebiyat

Fantastik Edebiyat Dünyasında Savaş – Le Guin vs. Ishiguro

leguin-ishiguro

The Buried Giant ile fantastik kurgu türüne soyunan Ishiguro sert kayaya tosladı.

Yerdeniz Serisi gibi fantastik kurgunun en önemli eserlerinden bazılarına imza atan Ursula K. Le Guin, yazarı “tür züppeliği” ile itham etti.

Dokuz yıl aradan sonra yayımlanan “fantastik” romanı The Buried Giant ile mart başında okuruyla hasret gideren Kazuo Ishiguro’nun sevinci kısa sürdü. Japon asıllı İngiliz yazar, fantastik edebiyatın piri Ursula K. Le Guin’in eleştiri oklarından nasibini ziyadesiyle aldı.

the-buried-giantLe Guin’in “tür züppeliği” ile itham ettiği yazar, kolay pes etmeyeceğini, “Ursula bu kez yanlış insana çattı,” sözleriyle belli etti.

Blogunda, “Beni hedef göstermesinin tek sebebi, ajandasındaki son düşman olmam” ifadesini kullanan Ishiguro, şöyle devam etti: “Sanırım benim yeni Margaret Atwood olmamı istiyor.”

Daha önce Kanadalı yazar Margaret Atwood ile bilimkurgu ve roman türü üzerine bir polemik yaşayan Le Guin memnun kalmamışsa da, Britanya tarihinin karanlık dönemlerinde, içinde ejderhaların, canavarların, perilerin cirit attığı bir hikaye anlatmaya soyunan Ishiguro, kitabın film haklarını daha yayımlanmadan sattı bile.

Dilerseniz The Buried Giant kitabını hemen buradan alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Fahrenheit 451, Cesur Yeni Dünya ve 1984 Geleneğinde, Çarpıcı Bir Distopya: Alaycı Kuş

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ursula kimin adamısın kimler adına çalışıyorsun. işin gücün polemik. git evinde namazını kıl torunlarını sev. yiter ya yiter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.