Edebiyat

Eski Kitapların Kahve ve Çikolata Gibi Koktuğu Ortaya Çıktı

Yapılan bir araştırmaya göre, eski kitapların yaydığı kokuyu sevmenizin bir sebebi var. Eski kitapların aslında çikolata ve kahve kokmasından ötürü sevildiği ortaya çıktı.

Yeni basım kitaplar genellikle koku hafızası olarak kağıt ya da mürekkep kokusu haricinde insanlarda çok farklı şeyleri çağrıştırmazlar. Fakat eski kitapların yaydığı misk benzeri bir kokunun çoğu insana çikolatayı hatırlattığı yapılan yeni bir araştırmayla gözler önüne serildi.

Heritage Science adlı dergide yayınlanan çalışmada, araştırmacılar eski kitapların kokusunu analiz etmek ve geçmiş hakkında bir şema çıkartmak adına kitap ve kütüphane kokuları ile ilgili bir çalışmanın sonuçlarını yayınlamış.

Kahve ve Çikolata Kokulu Kitaplar

Her şey kimyager Matija Strlič‘in arşivcilerin çalıştıkları kitapları kokladıklarını fark etmesiyle başlamış. Daha sonrasında araştırmaya girişen Strlič, kitap gibi materyallerin havaya yaydığı organik bileşikleri ölçümlemiş ve eski kitaplardaki kokuları birbirinden ayırmayı başarmış. Ayrılan kokular saptığında ise genellikle kahve ve çikolata kokularına benzer bir yapı bulunmuş.

Matija Strlič Hollanda’daki Ulusal Arşiv’de 17. yüzyıla ait bir kitabı kokluyor.

Makalenin sahibi Cecilia Bembibre ve Matija Strlič,  Britanya’nın lider kâğıt koruma organizasyonu National Trust ile Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisindeki ziyaretçilerin katıldığı etiketlenmemiş ve gizli kokularla ilgili bir deney için ortaklaşa çalışmış. Deneye katılan 79 kişinin çoğu, eski kitapların kokusunu çikolata kokusu olarak tanımlamış. Bu sonuç araştırmacılar için sürpriz değil çünkü çikolata ve kahve ile kitap kokusunun frekansı aynıymış.

Araştırmayı yapanlardan Cecilia Bembibre, “Ne olduğunu bilmediğin bir kokuya maruz kalırsan onu tanıdığın kokular ile bağdaştırmaya eğilimli olursun. Ayrıca çikolata ve kahvedeki uçucu kimyasal birleşenler kitaplarınki ile oldukça benzer. Yine de çoğunluğun kitap kokusunu çikolata kokusu olarak tanımlaması sürpriz oldu.” diyor.

Artık eski kitapların kokusunu neden bu kadar sevdiğimizi daha iyi anlıyoruz…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  İthaki Yayınları 2017'nin En İyilerini Seçiyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.