Edebiyat

7’den 70’e Bir Tolkien Masalı: Büyük Wootton Demircisi

J.R.R. Tolkien‘ın bir kitap önsözünden yola çıkarak yazdığı ziyafetli, şekerli ve perili masalı “Büyük Wootton Demircisi“, İthaki Yayınları aracılığı ile edebiyat tutkunlarının beğenisine sunuldu.

İlk olarak 1967 yılında yayınlanan ve yine illüstrasyonları Pauline Baynes‘a ait olan kitap her yaşa hitap eden fantastik maceralar sunuyor.

Büyük Wootton köyünde, her 24 senede bir iyi çocuklar için ziyafet düzenlenirdi. Bunu kutlamak adına da bu ziyafete davet edilen 24 çocuğu besleyecek bir büyük pasta hazırlanırdı. Pasta çok tatlı ve zengin olurdu, baştan aşağı da şekerli kremayla kaplanırdı. Ama bu pastanın içinde çok ama çok tuhaf malzemeler de kullanılırdı ve bunlardan birini yutan çocuklar Periler Diyarı’nı ziyaret edebilirlerdi…

J.R.R. Tolkien’in, George MacDonald’ın Altın Anahtar’ı için yazmaya başladığı önsöz, bu keyifli masala dönüşmüştür. Yüzüklerin Efendisi‘nden neredeyse bir on yıl sonra ve yaratımı ömür boyu süren Silmarillion sona yaklaşırken yazdığı Büyük Wootton Demircisi, Tolkien’in ömrü boyunca edindiği tecrübe ve fikirlerin ürünüdür ve Tolkien hayattayken basılmış son kurgu eseridir.

Şimdi, neredeyse 55 yıl sonra, kendini Perilerin tehlikeli diyarında bulan bir gezginin bu hikâyesi; Tolkien’in ilk taslağı, hikâyenin çıkış noktasına dair notları, alternatif bir son ve Perilerin doğası üzerine yazdığı yayımlanmamış bir makaleyle beraber tekrar okurlarla buluştu. Niran Elçi tarafından çevirilen 216 sayfalık “Büyük Wootton Demircisi” kitabı İthaki Yayınları’ndan çıktı.

“Bu kitabın akıldan silinmeyen bir etkisi var, ‘derin’ halk öykülerinin ortak bir özelliği. Harikulade ve akılda kalıcı.”
– Times Educational Supplement

“Bu masalı ne kadar yakından incelerseniz, ardındaki fikrin ihtişamı kendini o kadar gösterecektir; ister yedi yaşında olun ister yetmiş yaşında, okumak isteyeceksiniz.”
– New Statesman

Herkese iyi okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Robert A. Heinlein'ın Ay Zalim Bir Sevgilidir Kitabı Raflarda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.