Edebiyat

Brandon Sanderson Eserlerini Canlı İzlemeye Düşündüğümüzden Çok Daha Az Kaldı

Ünlü yazar Brandon Sanderson geçtiğimiz gün yaptığı canlı soru cevap etkinliğinde birkaç ay içinde heyecan verici duyurular yapacağını, seneye bu zamanlar sette olmayı planladığını açıkladı.

Brandon Sanderson‘ın günümüzün en üretken yazarlardan olduğu gerçeğini sanırsam kimse inkar edemez. Doludizgin devam eden Sissoylu serisi, Fırtınaışığı Arşivi, büyük Kickstarter projesi derken durduramıyoruz güzel abimizi. İyi ki de durduramıyoruz, bir türü tek başına sırtlanıyor resmen. Bu sebeptendir ki senelerdir hikayelerini kanlı canlı izlemek için büyük baskı kuruyor hayranlar ve anlaşılan o ki bu baskılar sonunda meyvelerini verecek.

Sanderson sosyal medyayı en aktif kullanan yazarlardan biri. Hayranlarıyla sık sık sohbet etmenin yanı sıra düzenli aralıklarla canlı soru cevap etkinlikleri gerçekleştirerek merak edilenleri cevaplıyor. Geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı soru cevap sırasında gelen “Uyarlama çalışmaları nasıl gidiyor?” sorusuna verdiği yanıtsa hepimizi heyecanlandıran cinsten. Önce Hollywood’dan, sektörden ve büyük bütçeli yapımlardan yazarlara ne kadar pay düştüğünden bahseden Sanderson, ardından bombayı patlattı: Bir aksilik çıkmazsa seneye bu zamanlar sette olacaklar!

Bazen sadece tanışma görüşmeleri bile seneler sürüyor. Bazen de “Ekibimiz hazır, çok heyecanlıyız, hemen hakları alıp çalışmaya başlamak istiyoruz. Projeyi yapıp yapmayacağımızı senelerce tartışmaya gerek yok. Kendimize o kadar güveniyoruz, başaracağımızdan o kadar eminiz ki hemen tüm hakları alıp, size ödemeyi hemen önden yapıp 6-7 ay içinde yapım sürecine başlayacağız,” diye kapımı çalıyorlar ve şu anda içinde bulunduğum durum tam olarak bu. Hollywood’da hiçbir şey kesin değildir tabii ki ama seneye bu zamanlar sette olmazsak gerçekten çok şaşırırım.

Sanderson’ın bir süredir uyarlama projeler için yapımcılarla görüştüğü sır değil aslında. Ünlü yazar Sissoylu için dönem dönem çalışmalar yürütse de röportajda da dediği gibi süreç uzadıkça uzuyor, nihayetinde projeler rafa kaldırılıyordu. Bu sefer durum farklı gibi, hatta açık konuşayım, senelerdir Sanderson’ı yakından takip ederim ve ilk kez bir uyarlama konusunda bu kadar net konuştuğunu duyuyorum. Kendisinin de söz konusu projenin içinde yer alma konusunda ısrarcı olması, uyarlamalardan korkan hayranların yüreğine su serpecektir.

Bu tarz görüşmeler genelde “Bunu Brandon’ın vizyonuna uygun bir şekilde uyarlamayı nasıl başaracaksınız?” sorusu çevresinde dönüyor. Projeye ne kadar dahil olabileceğim, ne yapacağım? Mesela dizi uyarlaması olacaksa ben de dizi yürütücüsü olabilir miyim? Belli başlı kararlarda veto yetkim olacak mı? Rolüm ne olacak? Uzun lafın kısası ilk etapta bana ne kadar yetki vereceklerini, ne kadar bütçe vereceklerini ve projeye ne kadar istekli olduklarını tartışıyoruz.

Peki hangi yapımı izleyeceğiz? Film mi olacak dizi mi?

Sanderson soruyu cevaplarken film mi dizi mi olacağına net cevap vermese de konuşmasına bakılırsa hem film hem de dizi projeleri için görüşmeler gerçekleştirmiş. Hangi tür projeyi seçtiğiyse belirsiz. Hatta hangi evreni izleyeceğimize dair de bilgimiz yok, ser verip sır vermemiş. Ancak kanımca Sissoylu olması kuvvetle muhtemel.

YouTube player

Evet, Cosmere geniş bir evren, Fırtınaışığı Arşivi, Savaşkıran, Elantris, her şeyin dizisi veya filmi gelebilir. Ama söylentiler senelerdir Sissoylu filmi, Sissoylu dizisi ve Sissoylu oyunları şeklinde ilerliyor. Üzerine hem serinin popülerliği hem de doğası gereği yüksek fantezi edebiyatı türünde yazdığı Fırtınaışığı Arşivi’nden daha az bütçe gerektirecek olması eklenince içimden bir ses ilk etapta Scadrial’e gidip Vin ve Kelsier’in maceralarına ortak olacağız diyor.

Sizce ufukta nasıl bir yapım var? Tahminlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.