Edebiyat

Bram Stoker’ın Kayıp Günlüğü Çıktı!

bram-stoker-kayip-gunlukleri-banner

Dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Dracula’nın yazarı Bram Stoker’ın, ölümünün 100. yıldönümünde yayımlanan ve pek çok edebiyatseverin merakla beklediği kayıp günlüğü, şimdi Türkçe.

İthaki Yayınları’nın Kalem ve Yaşam dizisinin ilk kitabı olma özelliğini de taşıyan Bram Stoker’ın Kayıp Günlüğü, Stoker’ın 1871-1882 yılları arasındaki yaşantısına ışık tutmakla birlikte, gotik edebiyatın başyapıtı sayılan Dracula’ya ilişkin pek çok ilginç bilgiye de yer veriyor.

bram-stokerin-kayip-gunluguStoker’ın Dublin Kalesi’nde memur olarak çalıştığı dönemi kapsayan yaklaşık 100 küsur sayfalık günlük, yazarın büyük büyük torunu Noel Dobbs’un evinin tavanarasında bulunur. Stoker’ın büyük büyük yeğeni Dacre Stoker ve Transilvanya Dracula Derneği’nden Dr. Elizabeth Miller tarafından kitaplaştırılır.

Stoker’ın ilk nesir ve şiir girişimlerini içeren günlük, aynı zamanda yazara dair pek çok biyografik bilgi ve kapsamlı dipnotları içeriyor. Bram Stoker’ın pek çok fotoğrafı ile birlikte, günlüğün pek çok sayfası yazarın kendi el yazısının olduğu şekliyle kitapta yer alıyor. Edgar Allan Poe’dan Mary Shelley’e, Stoker’ın hangi yazarlardan  ilham aldığının ipuçlarını da bu günlükte yakalamak mümkün.  Eserde, her bölümün başında editörlerin giriş niteliğindeki açıklamalarına da yer veriliyor.

Bram Stoker’ın Kayıp Günlüğü, hem genç bir yazarın nasıl edebiyatın usta isimlerinden biri haline geldiğini hem de Dracula gibi bir klasiğin yazarının nerelerden ilham aldığını gösteriyor.

Kitap 17 Ocak tarihinden sonra raflardaki yerini alacak. 360 sayfalık kitabın çevirisi Uğur Ceyhan’a ait. Kitabı hemen buradan satın alabilirsiniz.

İşte Bram Stoker’ın el yazısı ile günlüğün ilk sayfası;

Bram Stoker'ın Kayıp Günlüğü'nün ilk sayfası

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.