Edebiyat

Bilimkurgunun İlk Kıvılcımları: Geri Giden Saat

Bilimkurgu alanında H.G. Wells’e de ilham olduğu düşünülen Edward Page Mitchell‘ın öykülerinin derlendiği Geri Giden Saat, İthaki Yayınları etiketi ile raflardaki yerini aldı.

Amerikan bilimkurgusunun kayıp devi olarak tanımlanan, yazdıklarının çoğunu New York’taki The Sun gazetesinde imzasız olarak yayımlayan Edward Page Mitchell, birçok konuda ilklerin yazarı. Geri Giden Saat de yazarın en seçkin bilimkurgu öykülerinin bir araya getirildiği, özgün bir öykü derlemesi.

Bilimkurgunun en büyük yazarlarından biri olan H.G. Wells’e de ilham olduğu düşünülen Edward Page Mitchell aynı zamanda döneminin en başarılı gazetecilerinden biri. Öyküleri unutulmaya yüz tutmuş olsa da 1973’te bilimkurgu tarihçisi Sam Moskowitz’in titiz çalışması ve yayımladığı detaylı bir derlemeyle hak ettiği ilgiyi görmeye başladı.

Mitchell’ın kaleme aldığı Geri Giden Saat‘te; zaman yolculuğu, androidler, zihin transferi, bilgisayarlar gibi bilimkurgu tarihinin derinliklerinden gelen ilklere şahit oluyoruz.

Sevdiği kadınla evlenebilmek için matematiğin sınırlarında gezinmek zorunda kalan bir genci anlatan “Takipomp”, bilimsel bir süreç sonucu görünmez kalan bir adamın trajedisini gözler önüne seren “Kristal Adam”, bir zaman makinesini konu alan ilk öykü olan “Geri Giden Saat”, bu derlemedeki öykülerden sadece birkaçı.

“Edward Page Mitchell, Amerika’dan çıkan en büyük bilimkurgu yazarlarından biri.” – Sam Moskowitz

“Bu öykülerin her biri ziyadesiyle ilgi çekici.” – Lester Del Rey

144 sayfalık bu eseri dilimize Doğaç Yavuz kazandırdı.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Sundering Serisinin Yeni Kitabı "The Reaver" Çıktı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.