Edebiyat

“Baskısı Yok” Derdi Bitiyor!

Şimdi size bahsedeceğim şey bir bilimkurgu senaryosu gibi gelebilir. Yol üzerinde bir kitapçı tabelası görüyorsunuz ve içeri giriyorsunuz. Etrafta ne raf var ne de kitap. Duvarları pek çok kitap tanıtım posteri kaplamasına rağmen içerinde 3-5 kitap dışında kitap göremiyorsunuz. Biraz şaşkınlık içerisinde “Danışma” yazan bölüme doğru ilerliyorsunuz ve bankonun arkasındaki görevliye, uzun süredir aradığınız 1986 basımı kitabı soruyorsunuz. “Sistemden bir bakalım,” diyor size. Birkaç saniye sonra ise, “Evet elimizde var,” diyor. Siz sevinç içerisinde, “Görebilir miyim?” diyorsunuz ve görevli de size, “Eğer alacaksanız hemen basarız, siz bir kahve içip bizi bekleyin,” diyor…

Böyle bir konuşma artık mümkün. Amerika’da çıkan “Espresso Book Machine” isimli makine, insanların kitaplara dakikalar içerisinde ulaşmasını sağlıyor. Şu anda belirli pilot kitapçılarda uygulanmaya başlanan bu teknoloji ile kitap arama derdi son buluyor. Aradığınız bir kitabı hemen baskıya gönderiyorlar ve dakikalar içerisinde kitabınız sıcak sıcak elinize geliyor. Dünyanın en büyük yayınevlerinden olan HarperCollins yayınevi, 5000 kitabını Print-on-Demand hizmetine açmaya hazırlanıyor bile.

Eğer bu cihaz yaygınlaşırsa yayınevleri kitap basmayıp sadece hazırlayacaklar. Kitap basım işi raflarında kitap olmayan kitapçıların üzerine kalacak. Matbaalar da artık davetiye basarlar.

Bu da ürünün videosu:

 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.