Edebiyat

Açığa Çıkardığı Kadar Saklayan Işığın Kitabı – Uzlaştırıcının Pençesi

Bilimkurgunun Melville’i olarak bilinen Gene Wolfe‘un Nebula En İyi Roman ve Locus En İyi Fantazi Romanı Ödüllü romanı “Uzlaştırıcının Pençesi”, İthaki Yayınları‘ndan çıktı.

Gene Wolfe‘un, bilimkurgunun Ulysess’i olarak da anılan Yeni Güneş Kitabı’nın ikinci cildi olan “Uzlaştırıcının Pençesi” de en az ilki kadar esrarengiz.

“Kalıbımızın Dışına Çıkamamamız, Hala Yegane Affedilmez Günahımızdır”

Günümüzden yüz binlerce yıl sonrası. Ancak öyle bir gelecek ki geçmişten farkı yok. Bugüne ait kültür ve olaylar artık bir anı bile değil. Gezegen, beklenmedik ve gizemli biçimlerde değişimler geçirmiş. Güneş’in ömrünün sonu gelmiş, sönmekte.

İşkenceci Severian’ın, sürgün edildiği Thrax şehrine yolculuğu devam ediyor. Severian’ın yanında, kadim bir nesne de var artık. Kimi zaman iyileştiren, kimi zaman sadece cılız bir ışık yayan Pençe.

Severian kılıcı Terminus Est kadar keskin bir çizginin üzerinde kaderini anlamaya çalışırken, sadakatini isteyen kuvvetlerin arasından is karası peleriniyle geçip gidecek. Önüne maymunsu canlılar çıkacak, sonunda bir başkasının hatıralarını tükettiği bir ayine katılacak ve başka âlemleri gösteren bir kitap konacak önüne. Güneş elbet bir gün ölecek. Ve Yeni Güneş elbet bir gün doğacak.

“Wolfe’tan çok şey öğrendim. Muazzam bir yazar, yazdığımız türde eserler veren sanatçılar arasında en iyilerinden. Yeni Güneş Kitabı da tüm zamanların en önemli bilimsel fantazi epiklerinden.” –George R. R. Martin

“Geçtiğimiz yüzyılın en iyi bilimkurgu romanı.” –Neil Gaiman

Gene Wolfe‘un 304 sayfalık bilimkurgu romanını Kerem Sanatel, Türkçeye çevirdi.

Keyifle okuyun.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Her Oyun Yöneticisinin İhtiyacı Olan Generator Programları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.