Edebiyat

2022 Nebula Ödülleri Finalistleri Belirlendi

Amerikan Bilimkurgu ve Fantastik Yazarlar Birliği (Science Fiction and Fantasy Writers of America – SFWA) tarafından düzenlenen 2022 Nebula Ödülleri için finalistler açıklandı.

SFWA‘nın belirlediği 7 kategorideki 2022 Nebula Ödülleri adayları Youtube yayınıyla duyuruldu.

2022 Nebula Ödülleri kazananları ise 14 Mayıs 2023 Pazar günü California‘nın Anaheim kentinde düzenlenecek olan 2023 Nebula Konferansı sırasında duyurulacak. Ödül töreni internet üzerinden de yayınlanacak.

2022 Nebula Ödülleri Finalistleri ise şöyle sıralanıyor:

En İyi Roman

  • Legends & Lattes, Travis Baldree (Cryptid; Tor Books)
  • Spear, Nicola Griffith (Tordotcom Publishing)
  • Nettle and Bone, T. Kingfisher (Tor Books; Titan UK)
  • Babel, Or the Necessity of Violence: An Arcane History of the Oxford Translators’ Revolution, R.F. Kuang (Harper Voyager US; Harper Voyager UK)
  • Nona the Ninth, Tamsyn Muir (Tordotcom Publishing)
  • The Mountain in the Sea, Ray Nayler (MCD; Weidenfeld & Nicolson)

En İyi Kısa Roman

  • A Prayer for the Crown-Shy, Becky Chambers (Tordotcom Publishing)
  • “Bishop’s Opening,” R.S.A. Garcia (Clarkesworld 1/22)
  • I Never Liked You Anyway, Jordan Kurella (Vernacular)
  • Even Though I Knew the End, C.L. Polk (Tordotcom Publishing)
  • High Times in the Low Parliament, Kelly Robson (Tordotcom Publishing)

En İyi Romansı Metin

  • “If You Find Yourself Speaking to God, Address God with the Informal You,” John Chu (Uncanny 7–8/22)
  • “Two Hands, Wrapped in Gold,” S.B. Divya (Uncanny 5–6/22)
  • “Murder by Pixel: Crime and Responsibility in the Digital Darkness,” S.L. Huang (Clarkesworld 12/22)
  • “A Dream of Electric Mothers,” Wole Talabi (Africa Risen: A New Era of Speculative Fiction)
  • “The Prince of Salt and the Ocean’s Bargain,” Natalia Theodoridou (Uncanny 9/22)
  • “We Built This City,” Marie Vibbert (Clarkesworld 6/22)

En İyi Kısa Hikaye

  • “Destiny Delayed,” Oghenechovwe Donald Ekpeki (Asimov’s 5–6/22)
  • “Give Me English,” Ai Jiang (F&SF 5–6/22)
  • “Rabbit Test,” Samantha Mills (Uncanny 11–12/22)
  • “Douen,” Suzan Palumbo (The Dark 3/22)
  • “Dick Pig,” Ian Muneshwar (Nightmare 1/22)
  • “D.I.Y.,” John Wiswell (Tor.com 8/24/22)

Genç Yetişkin Bilimkurgu ve Fantastik Kurgu için Andre Norton Ödülü

  • Ruby Finley vs. the Interstellar Invasion, K. Tempest Bradford (Farrar, Straus & Giroux)
  • The Scratch Daughters, H. A. Clarke (Erewhon)
  • The Mirrorwood, Deva Fagan (Atheneum)
  • The Many Half-Lived Lives of Sam Sylvester, Maya MacGregor (Astra Young Readers)
  • Every Bird a Prince, Jenn Reese (Henry Holt)

Dramatik Sunum için Ray Bradbury Ödülü

  • Andor: “One Way Out,” Beau Willimon (Lucasfilm, Disney+)
  • Everything Everywhere All at Once, Dan Kwan, Daniel Scheinert (A24, AGBO, IAC Films)
  • Nope, Jordan Peele (Universal Pictures)
  • Our Flag Means Death, David Jenkins, Eliza Jiménez Cossio, Zadry Ferrer-Geddes, William Meny, Maddie Dai, Alyssa Lane, John Mahone, Simone Nathan, Natalie Torres, Zackery Alexzander Stephens, Alex J. Sherman, Jes Tom, Adam Stein, Yvonne Zima (Dive, HBO Max)
  • The Sandman: Season 1, Neil Gaiman, Lauren Bello, Vanessa Benton, Mike Dringenberg, Sam Kieth, Catherine Smyth-McMullen, Heather Bellson, Jim Campolongo, Jay Franklin, Austin Guzman, Alexander Newman-Wise, Ameni Rozsa, David Goyer, Allan Heinberg (DC Entertainment, Netflix)
  • Severance, Dan Erickson, Chris Black, Andrew Colville, Amanda Overton, Anna Ouyang Moench, Helen Leigh, Kari Drake, and Mark Friedman. (Endeavor Content, Red Hour Films, Apple TV+)

En İyi Oyun Yazarlığı

  • Elden Ring, Hidetaka Miyazaki, George R.R. Martin (FromSoftware, Bandai Namco)
  • Horizon Forbidden West, Ben McCaw, Anna Kitain (Guerilla Games, Sony Interactive Entertainment)
  • Journeys through the Radiant Citadel, Ajit George, F. Wesley Schneider, Justice Ramin Arman, Dominique Dickey, Basheer Ghouse, Alastor Guzman, D. Fox Harrell, T.K. Johnson, Felice Tzehuei Kuan, Surena Marie, Mimi Mondal, Mario Ortegón, Miyuki Jane Pinckard, Pam Punzalan, Erin Roberts, Stephanie Yoon, Terry H. Romero (Wizards of the Coast: Dungeons & Dragons 5th Ed.)
  • Pentiment, Kate Dollarhyde, Zoe Franznick, Märten Rattasepp, Josh Sawyer (Obsidian Entertainment, Xbox Game Studios)
  • Stray, Steven Lerner, Vivien Mermet-Guyenet, Colas Koola (BlueTwelve Studio, Annapurna Interactive)
  • Vampire: The Masquerade: “Sins of the Sires,” Natalia Theodoridou (Choice of Games, Paradox Interactive)

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.