Edebiyat

2021 Nebula Ödülleri Finalistleri Açıklandı

Amerikan Bilimkurgu ve Fantastik Yazarlar Birliği (Science Fiction and Fantasy Writers of America) tarafından her sene düzenlenen Nebula Ödülleri‘nde 2021 yılı finalistleri belli oldu.

2021 Nebula Ödülleri; bu yıl da; En iyi Roman, En iyi Kısa Roman, En İyi Romansı Metin, En İyi Kısa Hikaye, En İyi Oyun Yazarlığı, Genç Yetişkin Bilimkurgu ve Fantastik Kurgu için Andre Norton Ödülü ve Dramatik Sunum için Ray Bradbury Ödülü dallarında verilecek.

Yarışmada; Martha Wells‘in 6. Murderbot Diaries kitabı Fugitive Telemetry‘nin adaylığını nazikçe reddetmesi dikkat çekti.

Öte yandan SFWA, kazanan eser ve yazarları 21 Mayıs 2022 tarihinde Nebula Online Konferansı‘nda açıklayacağını bildirdi.

2021 Nebula Özülleri Finalistleri

En iyi Roman

  • The Unbroken – C.L. Clark (Orbit US; Orbit UK)
  • A Master of Djinn – P. Djèlí Clark (Tordotcom; Orbit UK)
  • Machinehood – S.B. Divya (Saga)
  • A Desolation Called Peace – Arkady Martine (Tor; Tor UK)
  • Plague Birds – Jason Sanford (Apex)

En İyi Kısa Roman

  • A Psalm for the Wild-Built – Becky Chambers (Tordotcom)
  • Fireheart Tiger – Aliette de Bodard (Tordotcom)
  • And What Can We Offer You Tonight – Premee Mohamed (Neon Hemlock)
  • Sun-Daughters, Sea-Daughters – Aimee Ogden (Tordotcom)
  • Flowers for the Sea – Zin E. Rocklyn (Tordotcom)
  • The Necessity of Stars – E. Catherine Tobler (Neon Hemlock)
  • “The Giants of the Violet Sea” – Eugenia Triantafyllou (Uncanny 9–10/21)

En İyi Romansı Metin

  • “O2 Arena” – Oghenechovwe Donald Ekpeki (Galaxy’s Edge 11/21)
  • “Just Enough Rain” – PH Lee (Giganotosaurus 5/21)
  • “(emet)” – Lauren Ring (F&SF 7–8/21)
  • “That Story Isn’t the Story” – John Wiswell (Uncanny 11–12/21)
  • “Colors of the Immortal Palette” – Caroline M. Yoachim (Uncanny 3–4/21)

En İyi Kısa Hikaye

  • “Mr. Death” – Alix E. Harrow (Apex 2/21)
  • “Proof by Induction” – José Pablo Iriarte (Uncanny 5–6/21)
  • “Let All the Children Boogie” – Sam J. Miller (Tor.com 1/6/21)
  • “Laughter Among the Trees” – Suzan Palumbo (The Dark 2/21)
  • “Where Oaken Hearts Do Gather” – Sarah Pinsker (Uncanny 3–4/21)
  • “For Lack of a Bed” – John Wiswell (Diabolical Plots 4/21)

Genç Yetişkin Bilimkurgu ve Fantastik Kurgu için Andre Norton Ödülü

  • Victories Greater Than Death – Charlie Jane Anders (Tor Teen; Titan)
  • Thornwood – Leah Cypess (Delacorte)
  • Redemptor – Jordan Ifueko (Amulet; Hot Key)
  • A Snake Falls to Earth – Darcie Little Badger (Levine Querido)
  • Root Magic – Eden Royce (Walden Pond)
  • Iron Widow – Xiran Jay Zhao (Penguin Teen; Rock the Boat)

Dramatik Sunum için Ray Bradbury Ödülü

  • Encanto – Charise Castro Smith, Jared Bush, Byron Howard, Jason Hand, Nancy Kruse, Lin-Manuel Miranda (Walt Disney Animation Studios, Walt Disney Pictures)
  • The Green Knight – David Lowery (Sailor Bear, BRON Studios, A24)
  • Loki: Season 1 – Bisha K. Ali, Elissa Karasik, Eric Martin, Michael Waldron, Tom Kauffman, Jess Dweck (Marvel Studios)
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings – Dave Callaham, Destin Daniel Cretton, Andrew Lanham (Walt Disney Pictures, Marvel Studios)
  • Space Sweepers – Jo Sung-hee (Bidangil Pictures)
  • WandaVision: Season 1 – Peter Cameron, Mackenzie Dohr, Laura Donney, Bobak Esfarjani, Megan McDonnell, Jac Schaeffer, Cameron Squires, Gretchen Enders, Chuck Hayward (Marvel Studios)
  • What We Do in the Shadows: Season 3 – Jake Bender, Zach Dunn, Shana Gohd, Sam Johnson, Chris Marcil, William Meny, Sarah Naftalis, Stefani Robinson, Marika Sawyer, Paul Simms, Lauren Wells (FX Productions, Two Canoes Pictures, 343 Incorporated, FX Network)

En İyi Oyun Yazarlığı

  • Coyote & Crow – Connor Alexander, William McKay, Weyodi Oldbear, Derek Pounds, Nico Albert, Riana Elliott, Diogo Nogueira, William Thompson (Coyote & Crow, LLC.)
  • Granma’s Hand – Balogun Ojetade (Balogun Ojetade, Roaring Lion Productions)
  • Thirsty Sword Lesbians – April Kit Walsh, Whitney Delagio, Dominique Dickey, Jonaya Kemper, Alexis Sara, Rae Nedjadi (Evil Hat Games)
  • Wanderhome – Jay Dragon (Possum Creek Games)
  • Wildermyth – Nate Austin, Anne Austin (Worldwalker Games, LLC, Whisper Games)

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.