Haberler

Dubai Çölleri’nde Mars Habitatı İnşa Edilecek

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve dünya ticaretinin kalbi sayılan şehirlerden biri Dubai’de, Mars’ta yaşanabilecek bir şehrin prototipi inşa edilecek.

Dubai Emirliği, önümüzdeki 100 yıl içerisinde Mars’a yerleşmeyi planladığını açıklamıştı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en önemli ticari bölgesi olan Dubai Emirliği, bunu gerçekleştirmek üzere birçok mühendis ve tasarımcıyı işe almıştı.

Çalışmalarının ilk meyvesi 2021 yılında toplanacak. Dubai, Mars yörüngesine göndereceği bir sonda üzerinde hummalı bir çalışma sürdürüyor. Muhammed Bin Raşid Uzay Üssü (MBRSC) sadece sonda ile yetinmeyip Mars’ta sürdürülebilir bir şehir inşası için çalışmalarına da başlamış durumda.

Bjarke Ingels Group ile anlaşan Dubai yetkilileri, şehrin açığındaki çölde bir Mars şehri prototipi inşa etmeyi planlıyor. Ortaya çıkan tasarımlar adeta bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibi. Tabii bu filmlerden tek farkı 100 yıl içerisinde gerçeğe dönüşme ihtimalinin çok yüksek olması.

Mars Bilim Şehri adı konulan habitatın, 176 bin metre kare boyutunda olması planlanıyor. Bu çalışma Dubai Emirliği’ne 135 milyon dolara mal olacak.

Tasarım oldukça sağlam ve güzel durmasına karşın Londra’daki Imperial College Uzay Laboratuvarı direktörü Jonathan Eastwood’a göre Mars’ta hayatta kalmanın tüm teknikleri insan fizyolojisinin korunmasında yatıyor.

Eastwood, “Mars’ta sürdürülebilir bir yaşam oluşturmanın en önemli zorlu bilimsel ya da mühendislik sorunları değil insani sorunların ağır basması.” Mars oldukça ince bir atmosfere sahip olduğu ve manyetik alanı bulunmadığı için uzaydan gelen radyasyona karşı oldukça açık durumda. Ayrıca anında değişebilen gezegen sıcaklığı insan kanını bir anda kaynatabilecek seviyelere çıkarabiliyor.

İlginizi Çekebilir  Birbirinden Harika Steampunk LEGO Tasarımları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu