AYBABTUDizi Haberleri

Yüzüklerin Efendisi Dizisi için Silmarillion ve Bitmemiş Öyküler’in Hakları Alınmamış

The Lord of the Rings: The Rings of Power yürütücüleri, İkinci Çağ’da geçen dizinin Silmarillion ve Bitmemiş Öyküler‘in haklarına sahip olmadığını açıkladı.

Kulağa çok şaşırtıcı geliyor ama okuduklarınız doğru: Rings of Power’ın yürütücü yapımcıları JD Payne ve Patrick McKaye, Vanity Fair’a verdikleri röportajda Silmarillion, Bitmemiş Öyküler, The History of Middle Earth ve dizinin geçeceği çağla ilgili bilgiler barındıran pek çok materyalin haklarına sahip olmadıklarını birinci ağızdan doğruladı. Görünüşe göre dizi için yalnızca Yüzük Kardeşliği, İki Kule, Kralın Dönüşü ve Hobbit‘in hakları satın alınmış.

Dizinin karışık yorumlar alan ve hayranların kayda değer bir kısmını tatmin etmeyen fragmanından sonra oldukça tat kaçıran açıklamalar bunlar. İkinci Çağ’ı anlatacak bir dizi için halihazırda büyük paralar harcanmışken yalnızca ana üçleme ve Hobbit’in haklarıyla yetinmeleri gerçekten tuhaf bir karar. Ama McKay’e göre bunun diziye olumsuz etkisi olmayacakmış.

“Haklarına sahip olduğumuz kitaplar İkinci Çağ’a dair yeterince bilgi barındırıyor. Bu kitaplarda anlatılan rotadan şaşmayıp, haklarına sahip olmadığımız eserlerle çakışmadan da Tolkien’in en iyi hikayelerini yansıtmak mümkün.”

Ne yalan söyleyeyim, amiyane tabirle yan çizmiş gibi geldi bana. İkili yine de ellerindeki hikayeye çok güveniyor, hatta Tolkien’in tam anlamıyla anlatmadığı İkinci Çağ hikayesini Tolkien kadar iyi anlatacaklarını bile söylüyorlar. McKay’in açıklamasına göre, “Tolkien’in hiç yazmadığı bir romanı, şu anda sahip olduğumuz imkanlarla geniş kapsamlı bir olaylar dizisine dönüştürebilir miyiz?” sorusundan yola çıkarak ilerlemişler. Payne’de dünyanın en ünlü Tolkien araştırmacılarıyla çalıştıklarını, her adımda Tolkien Estate’den destek aldıklarını söylüyor.

“Küçük ipuçlarını aldık, gökyüzündeki yıldızlar misali önümüze koyduk ve Tolkien’in yazmadığı İkinci Çağ hikayesini ortaya koymak için tek tek birbirine bağladık.”

Dünyanın önde gelen Tolkien araştırmacılarından Tom Shippey‘nin yapımla olan bağının koparılması, bu açıklamaları biraz çelişkili kılıyor. Vanity Fair’e göre Shippey’in ilişiğinin kesilme sebebi, Alman bir hayran sitesine Haziran ayında verdiği bir röportaj. Röportajda dizinin değinip değinemeyeceği konular hakkında konuşan Shippey, Gizlilik Sözleşmesi İhlali yaptığı gerekçesiyle yapımdan çıkarılmış.

Nihayetinde nasıl bir iş izleyeceğimiz bilinmez ama biz yine de en iyisini umalım. The Lord of the Rings: Rings of Power Eylül ayında Amazon Prime‘da yayın hayatına başlayacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Game of Thrones Final Sezonu, Emmy İçin Ertelenecek mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.