Dizi Haberleri

Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Gandalf Karşımıza Çıkabilir

Amazon’un Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf‘ı görebiliriz. Fakat Gandalf’ı Ian McKellen canlandırması mümkün görünmüyor zira büyücü o dönemde tanıdığımız simasına henüz bürünmemişti.

Ian McKellen, Hobbit filmi söylentileri çıktığında “Eğer bir yerde Gandalf varsa onu tabii ki ben oynayacağım” diyerek hepimizin yüzünü güldürmüştü. Çok eski bir dostu görmenin sevincini yaşamış, Bilbo’nun 111. yaş gününde nasıl hissettiğini anlamıştık. Şimdi Amazon’un Yüzüklerin Efendisi dizisi çekilirken hayranlar büyücüyü tekrar görmek istiyor. Ian Mckellen asasını ve şapkasını kuşanmaya hazır olduğunu açıkladı. Ancak Gandalf’ın dizide yer alması mümkün olsa da tanıdık simasıyla yer alması olası değil.

Amazon dizide tanıdık yüzler göreceğimizin sözünü verdi. Ancak, Yüzüklerin Efendisi dizisi İkinci Çağ‘da geçecek. Bu da filmlerden bildiğimiz ve sevdiğimiz çoğu karakterin henüz doğmadığı anlamına geliyor. Elrond, Galadriel ve Sauron‘u görmemiz mümkün. Gandalf da o tarihte yaşıyor ancak Orta Dünya‘ya gelişi Üçüncü Çağ’ın 1000. yılına denk geliyor. Dolayısıyla dizide Gandalf‘ı göreceğimizi pek düşünmüyorduk.

Olórin

Fakat diziden yayınlanan ilk görsel tahminlerin değişmesine sebep oldu. İkiz ağaçlar Laurelin ile Telperion‘un görünmesi dizinin Valinor‘un İlk Çağ’ından sahneler içereceğini gösteriyor. Gandalf, Sauron’a karşı verilen mücadeleye yardımcı olmak için Orta Dünya’ya gönderilmeden önce melekvari Maia ruhu olarak Undying Lands‘de yaşıyordu. Oradayken bazen elflerle sohbet ediyordu ve ismi Olórin idi. Dolayısıyla Valinor sahneleri Gandalf’ı diziye kolayca dahil edebilir.

Tolkien hikayelerinde Olórin ile ilgili neredeyse hiçbir bilgi yok. Maia ruhlarının nasıl göründüğü de kasten bulanık bırakılmış. Bir elf gibi görünebilecekleri gibi yarı saydam ruhani bir varlık olarak da görünebilirler. Olórin ve diğer Maia ruhlarından bazıları (Gandalf, Saruman, Radagast ve iki mavi büyücü) Sauron’a karşı durmak için Orta Dünya’ya gönderilene kadar nasıl göründükleri sabit kalmıyor.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında Detaylı Bilgiler

Tolkien Bitmemiş Öyküler kitabında büyücülerin Orta Dünya’ya gönderilirken yaşlı ve alçak gönüllü insan şekline büründüğünü söylüyor. Bu sayede Orta Dünya’nın güçlü kralları bu kişileri kendisinin tahtını tehdit eden varlıklar olarak algılamıyor. Onun yerine büyücüleri deneyimli ve bilge danışmanlar olarak görüyorlar. Bu sebeple Olórin’in, Ian Mckellen’ın canlandırdığı Gandalf’a benzemeyeceğini biliyoruz. Dolayısıyla dizide Gandalf’ı görebilecek olsak bile Ian McKellen’ın simasını göremeyeceğiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ahsoka Dizisinde Oyuncu Kadrosu Genişliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.