Dizi Haberleri

Stephen King’in The Talisman Romanı Dizi Oluyor

Stranger Things‘in yaratıcıları Matt & Ross Duffer kardeşler, Stephen King ve Peter Straub‘un beraber yazdığı The Talisman (Tılsım) romanını diziye uyarlıyorlar. Diziye Netflix ev sahipliği yapacak.

Tılsım, Stephen King‘in Kara Kule serisiyle bağlantılı romanlarından. Dolayısıyla Duffer kardeşlerin bu projeyle Kara Kule dizisine doğru ilerleyecekleri yönünde söylentiler çıktı. Ancak bu söylentileri destekleyecek bir resmi açıklama yok.

Öte yandan bu uyarlama ile Stranger Things’in beşinci sezonu arasında bir bağlantı olabileceği yönünde de söylentiler var.

The Talisman’ın ekran uyarlamaları konusunda talihsiz bir geçmişi var. Aslında daha ilk basıldığı gün kitabın kapağında “yakında beyaz perdede!” ibaresi yer alıyordu. Zira Steven Spielberg kitap yayımlanmadan 2 yıl önce hikayenin ekrana uyarlama haklarını satın almıştı. Çünkü kendisi Stephen King’in büyük bir hayranıydı ve bir hikayesini filme uyarlamak istiyordu. Roman 1984’te çıktı. Onu takiben filmin kadrosunda Will Smith ve Michael J. Fox’un olabileceği söylentileri de döndü durdu. Ancak Spielberg bu çok heves ettiği projeye bir türlü yeşil ışığı yakamadı. Zamanla proje, kaldırıldığı rafta unutuldu ve iptal oldu.

O yüzden Tılsım, Stephen King’in ekrana uyarlanmamış nadir eserlerinden biri olarak kaldı. Gerçi 7 dakikalık bir kısa film uyarlaması vardı ama bence sayılmaz.

Aslında biz bu yeni uyarlama haberini geçen yılın Mart ayında da sizlerle paylaşmıştık. Ancak o sıralar bu projenin film mi yoksa dizi mi olacağı belli değildi. Şimdi Duffer kardeşler projelerinden bir seri olarak bahsediyorlar. Ayrıca, Duffer kardeşler Upside Down Productions adıyla kendi yapım şirketlerini kurdular. Ve bu uyarlamayı da kendi şirketlerinin ilk projeleri arasında saydılar. Bu yüzden bu haber yine gündemimize oturdu. Uyarlamanın senaristi, yönetmeni, Spielberg ya da Stephen King ile işbirliği yapıp yapmayacakları gibi bilgiler henüz belli olmadı.

Stephen King ile Peter Straub’un birlikte yazdığı The Talisman romanını dilimize önce İnkılâp Yayınları, ardında da Sayfa6 Yayınları Tılsım adıyla kazandırmıştı.

Kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:

Jack Sawyer on iki yaşında mutlu bir çocukken yaşamı, babasının ani ölümü, ardından da annesinin ölümcül bir hastalığa yakalanmasıyla tepetaklak olur. Annesi, Jack’i alarak ülkenin diğer ucundaki bir otele götürür. Aslında amacı onu babasının iş ortağı Morgan Sloat’tan uzaklaştırmaktır. Sloat ne kadar güvenilmezse Jack’in en yakın arkadaşı olan ve bu yolculukta onu yalnız bırakmayan oğlu Richard da o kadar dürüsttür. Jack orada tanıdığı lunaparkın yaşlı görevlisi Hızlı Parker’dan, Diyar diye anılan başka bir evrenden getireceği bir Tılsım ile annesini iyileştirebileceğini öğrenir. Hızlı, ona kolaylıklar sağlayacak sihirli bir gitar penası ve evrenler arası gidiş gelişi için acı bir iksir verir. Diyar, hem bir cennet hem de çok zorlu, ölümcül tehlikeler taşıyan insanüstü yaratıkların tuzaklarıyla dolu bir cehennemdir.


Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.