Dizi Haberleri

Robert Heinlein’ın Stranger in a Strange Land Eseri Televizyona Uyarlanıyor

Bilimkurgu edebiyatının önemli fakat az tanınan ismi Robert A. Heinlein’ın Stranger in a Strange Land (Yaban Diyarlardaki Yabancı) eseri televizyon ekranları için hazırlanıyor.

1988 yılında hayata gözlerini yuman Heinlein,  sıklıkla “bilimkurgu yazarlarının duayeni” olarak tanımlanırdı; Isaac Asimov ve Arthur C. Clarke ile birlikte uzun yıllar boyunca “bilimkurgunun büyük üçlüsü” olarak anıldı. Şimdi bu ustanın önemli eserlerinden birisi olan, ülkemizde de Yaban Diyarlardaki Yabancı adıyla yayınlanmış olan Stranger in a Strange Land kitabı televizyon dizisi oluyor.

Daha önce klasik bilimkurgu eserleri olan Arthur C. Clarke’ın Childhood’s End (Çocukluğun Sonu) ve Dan Simmons’ın Hyperion‘u televizyona taşıyan SyFy kanalı bu işi üstleniyor.

stranger_in_a_strange_land_by_kitsunekko_chan-d3gdd7t

Stranger in a Strange Land, Mars’ta doğan ve Marslılar tarafından büyütülen bir insan olan Valentine Michael Smith‘in erken yetişkinlik çağında Dünya’ya gelişini ve dünya kültürü ile etkileşimini anlatır. Kitabın ismi Exodus kitabı’nda geçen bir deyime kinayedir. Daha sonra yazılan sürümleri ile kitap “şimdiye kadar yazılmış en ünlü bilimkurgu romanı olarak nitelendirilmektedir”.

Kitabın yazılma hikayesi de çok ilginçtir. Heinlein kitabı yazma fikrini 1948’de bir akşam vakti eşiyle yaptığı beyin fırtınası sonucu edindi. Eşi, Rudyard Kipling’in The Jungle Book (Orman Kitabı) kitabında ormanda kurtlar tarafından büyütülen bir çocuk yerine Marslılar tarafından büyütülmüş bir çocuk fikrini önerdi. Bunun üzerine Heinlein fikri ilerletmiş ve kitabını yazmaya başlamıştır.

Stranger in a Strange Land’in uyarlaması ile ilgili ne yönetmen ne senarist ismi mevcut ancak detaylar belli oldukça size aktaracağız. Eseri okumuş olanlardan da bu uyarlamanın iyi mi kötü mü olacağına dair yorumları bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir  Joss Whedon'ın The Nevers Dizisinin Kadrosu Şekillendi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu