Dizi Haberleri

Netflix’in İlk Türk Orijinal Dizisi Hakan: Muhafız’ın Senaryosu Çalıntı Mı?

Netflix‘in Türkiye’deki ilk orijinal yapımı Hakan: Muhafız dizisi davalık oldu. Adem Bıyık isimli senarist, Çağatay Ulusoy‘un başrol oynadığı dizinin senaryosunun kendisine ait olduğunu iddia ederek yapım şirketine dava açtı.

Üçüncü sezonu 6 Mart‘ta yayınlanacak olan Hakan: Muhafız dizisi mahkemeye taşındı. Sputniknews‘te yayınlanan bilgilere göre; senarist Adem Bıyık, dizinin senaryosunun kendisinin olduğu gerekçesiyle dizinin yapım şirketi O3 ile davalık oldu. Adem Bıyık’ın açtığı dava bugün İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemeye Adem Bıyık’ın avukatıyla beraber O3’ün avukatı katıldı. Mahkeme hakimi, davanın konusunun Bıyık’ın hak sahibi olduğu ‘Kerem İstanbul’un Oğlu’ adlı senaryonun O3 yapım şirketi tarafından “Hakan: Muhafız” adlı dizinin yapımında uyarlanarak, izinsiz kullanımı olduğunu açıkladı.

Senaryo Bilirkişi Heyeti Tarafından İncelenecek

Duruşmada, Adem Bıyık’ın avukatı, Hakan: Muhafız’ın ilk 3 bölümünün senaryosunun bilirkişiler tarafından incelenmesini istedi. Avukat, senaryonun özellikle diyaloglar, sahne geçişleri, ana karakter konumlandırmaları, hikaye gelişimi ve karakterlerin arasında ilişki yönünden bilirkişiler tarafından incelenmesini talep etti.

İlginizi Çekebilir  Amerikan Tanrıları Dizisinden Son Haberler

Mahkeme, O3 yapım şirketinden Hakan: Muhafız’ın ilk 3 bölüm senaryosunu istedi. Dizinin ilk 3 bölümünün senaryosu bir FSEK uzmanı (Fikir ve sanat eserleri kanunu uzmanı), bir senarist ve bir yazardan oluşan bir bilirkişi heyeti tarafından incelenecek. Senarist Adem Bıyık’ın Hakan: Muhafız’ın yapım şirketi O3’e açtığı dava 24 Eylül tarihinde yeniden görülecek. Duruşmada, bilirkişi heyeti tarafından hazırlanacak raporu da incelenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu