Dizi Haberleri

Mike Flanagan, Edgar Allan Poe Hikayelerini Dizileştirecek

Netflix, Edgar Allan Poe‘nun hikayelerini The Fall Of The House Of Usher adıyla dizileştiriyor. 8 bölümden oluşacak dizinin senaristi ve yapımcısı Mike Flanagan olacak. Yönetmenlik koltuğunu ise Michael Fimognari ile paylaşacaklar.

The Fall Of The House Of Usher, Edgar Allan Poe’nun kısa öykülerinden birinin adı. 1839’da yayınlanan öykü anlatıcının çocukluk arkadaşı olan Roderick Usher’ın hastalanması sebebiyle anlatıcının onu evinde ziyaret etmesiyle başlıyor. Usher’ların aile evi yıkılıp dökülmek üzere görünen bir ev, içinde yaşayanlardan farksız olarak. Roderick ve Madeline Usher ailesinin son üyeleri olarak bu evde yaşıyorlar. Madeline de garip bir hastalığın sonucunda yürüme kabiliyetini kaybetmiş. Anlatıcı bu aile ile vakit geçirirken aileden ziyade evin sağlıksız olduğunu düşünmeye başlar.

Dizi yalnızca bu hikayeden esinlenmeyecek. Poe’nun bazı diğer öykülerindeki olayları da işleyecek.

Mike Flanagan korku dizileri ve filmlerindeki performansı ile övgü toplayan bir isim. Netflix’in bir diğer korku dizisi olan Midnight Mass‘in yaratıcısı olan Flanagan, başarılı Stephen King uyarlamalarına da imza atmıştı. King’in Gerald’s Game ve Doctor Sleep romanlarını filme uyarlamıştı. The Haunting of Hill House filmindeki başarısı ile Stephen King‘den övgü de almıştı.

Poe’nun The Fall Of The House Of Usher öyküsü daha önce birçok kez ekrana ya da beyaz perdeye uyarlandı. Fakat, ilk kez 1928’de beyaz perdede karşımıza çıkmıştı. O zamandan beri seyirciler hikayeyi birçok kez görmüş olsa dahi son zamanlarda Poe uyarlamaları biraz azalmıştı. Bu uyarlamanın ne kadar ses getireceğini hep birlikte göreceğiz.

İletişim Yayınları Edgar Allan Poe’nun Tüm Öykülerini iki cilt olarak Türkçe yayınladı. Ren Kitap ise hepsini büyük tek bir ciltte topladı. İthaki Yayınları da benzer şekilde öyküleri bir cilt halinde yayınladı.

Edgar Allan Poe’nun hayatı ve eserlerini tanıtmak için 2012’de yazdığımız yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Netflix, Elif Şafak'ın Aşk Kitabının Haklarını Satın Aldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.