Dizi Haberleri

H.G. Wells’in Dünyaların Savaşı Eseri Dizi Oluyor

Bilimkurgu edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan H.G. Wells’in Dünyaların Savaşı isimli kitabı 3 bölümlük mini dizi oluyor.

Wells bu eserinde Viktorya döneminde İngiltere’de başlayan uzaylı saldırısını anlatıyor. BBC’nin yaptığı açıklamaya göre, günümüzdeki kitap uyarlamalarının aksine Dünyaların Savaşı yine Viktorya döneminde geçecek. İlk olarak 2015 yılında duyurulan dizi uyarlamasının senaryosunu ise Doctor Who ve Jonathan Strange & Mr Norrell dizilerinden tanıdığımız Peter Harness yazıyor.

1898’de romanın piyasaya sürülmesinden bu yana çeşitli film, televizyon ve radyo uyarlamaları yapıldı. Bir video uyarlaması dışında Dünyaların Savaşı her seferinde günümüzün modern dünyasına taşındı. 2005 yılında başrolünde Tom Cruise‘un oynadığı ve yönetmen koltuğunda Steven Spielberg‘ün yer aldığı film uyarlamasını hatırlarsınız. Filmde uzaylı saldırısı Londra’da değil, New Jersey’de gerçekleşiyordu. 1953 yılında çekilen film uyarlaması ise Güney Kaliforniya’da geçiyordu. 1938 yılında Orson Welles’in ünlü radyo uyarlaması da bunlardan biri. Dünyaların Savaşı’nı yazıldığı dönemin İngiltere’sinde izlemek romanın, dönemin siyasetine nasıl değindiğini ve İngiltere ile Avrupa arasındaki siyasi ilişkiyi görmemizi sağlayacak.

Dünyaların Savaşı’nı önümüzdeki baharda BBC ekranlarından izleyebileceğiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Marvel, "WHAT IF...?" Dizisinde Spider-Man'in Bölümünde Değişikliğe Gitti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.