Dizi Haberleri

Game of Thrones Dizisi de FETÖ Soruşturmasında!

Ankara’daki “FETÖ” iddianamesinde, İzmir Maltepe Askeri Lisesi’nde İngilizce derslerinde “Game Of Thrones” (Taht Oyunları) dizisini göstererek ‘çocuğa müstehcen yayın izletme‘ suçuyla hapis cezası istenen 5 eski asker de yer aldı.

AA’nın aktardığına göre, Ankara başsavcılığı, ‘FETÖ’nün askeri yargıdaki yapılanmasını oluşturdukları iddia edilen 136 kişi hakkında iddianame düzenleyerek mahkemeye gönderdi.

İddianamede, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Volkan Yetiştirici’nin tanık olarak ifadesine de yer verildi.

Yetiştirici, ‘Game of Thrones davası‘ olarak bilinen İzmir Maltepe Askeri Lisesindeki soruşturma dosyasıyla ilgili takipsizlik kararı verildiğini, bu davanın da isimsiz ve imzasız bir ihbar mektubuyla başladığını anlattı.

Takipsizlik kararı üzerine bu sefer dosyanın savcısı olarak kendisinin de isimsiz imzasız bir ihbar mektubuyla şikayet edildiğini belirten Yetiştirici, olayla ilgili yaşananları şöyle anlattı:

“Bunun üzerine Askeri Adalet Müfettişi tarafından teftiş geçirdim. Bu teftiş dolayısıyla uyarı cezası verildi. Daha sonrasında Maltepe Askeri Lisesinde görevliyken hukuka aykırı bir şekilde disiplin puanım komutanlar tarafından düşürüldü. ‘Game of Thrones’ isimli diziyle ilgili idari tahkikat aşamasında İngilizce öğretmenleri lehine ifade veren öğrencilerin disiplin puanının komutanlarınca düşürülmeye başlanması üzerine, bir grup komutanından şikayetçi olundu. Hakkında şikayet bulunan bu kişileri ifade vermeye savcılığa davet etmeme rağmen gelmediler ve ilerleyen süreçte soruşturma savcısı olarak beni asılsız ithamlarla şikayet ettiler. Bu nedenle askeri adalet müfettişleri tarafından hakkımda soruşturma yapıldı.”

GAME OF THRONES DAVASI’NDA NELER OLMUŞTU?

2011 yılında okulun yabancı diller bölümü, Harp Okulları’na gitmeye hazırlanan son sınıf öğrencilerine, Game Of Thrones dizisini izletmeye karar verdi.

10 bölümden oluşan ilk sezonu izleyen öğrenciler, çeviri ve benzeri çalışmalarda bulundu.

Balıkesir’deki Okullar Komutanlığı’na gönderilen isimsiz şikayet mektubunda, son sınıfta okuyan bir öğrencinin velisi olduğunu iddia eden bir kişi, izlettirilen dizinin ‘çarpık ve sapık’ ilişkiler içerdiğini iddia etti. İhbar mektubunda dizinin Türkleri ‘barbar ve sapık‘ dinsel törenleri olan bir kavim olarak tanıttığını öne sürdü.

Oysa ki dizi fantastik bir evrende geçiyordu ve Türkler’e dair hiçbir ifade içermiyordu.

3 SUBAY EMEKLİ OLURKEN, 1 SUBAY ATILDI, 1 ASTEĞMEN TERHİS OLDU

O dönemde lisenin Yabancı Diller bölüm başkanı olan Albay A.D., Öğretmen Albay Ü.K., öğretmen yarbay S.R.M. ve öğretmen yüzbaşı İ.G. ile öğretmen asteğmen E.Ö. hakkında idari soruşturma başlatıldı.

Soruşturma safhasında üç subay emekli olurken, bir subay ordudan atıldı, öğretmen asteğmen ise terhis oldu. Eski subayların TSK ile ilişkileri kesildiği için, soruşturmayı yürüten askeri savcı, dosyayı sivil savcıya gönderdi.

183 öğrencinin mağdur olarak yer aldığı iddianamede, sanıkların 18 yaşından küçük öğrencilere, ders adı altında müstehcen görüntüler izletip müstehcenlik suçunu işledikleri savunularak, ‘çocuğa müstehcen yayın izletme’ suçundan 5 ila 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmalarını talep etti.

Öğrenciler, diziyi İngilizcelerini geliştirmek amacıyla izlediklerini belirterek kimseden şikayetçi olmadıklarını söyledi.

İhraç edilen Yüzbaşı İskender Gülbahar’ın başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi (AYM), adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar vererek, ihlal sonuçlarının ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için kararın bir örneğini Askeri Yüksek İdare Mahkemesine göndermişti.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Oberyn Karanlık Tarafa Geçerse!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. dothrakileri hunlar / göktürkler falan sanmış oysaki göktürk bayrağını kullananlar, mizaç ve tavır olarak eski göktürk beğleri gibi davrananlar , dizinin en saygın en ahlaklı en namuslu hanedanı olan starklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.