AYBABTUDizi Haberleri

Dark City Dizisi Geliyor, Hem de Filmin Senaristiyle

1998’de vizyona giren ve seyircilerini büyüleyen Dark City filminin hikayesi dizi ile devam ediyor. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini yapmış Alex Proyas, dizinin de senaristliğini yapacak. Heyecanlandınız, değil mi?

Muhtemelen şu noktada filmi izleyen herkes heyecanlandı. Zira orijinal Dark City’nin ve klasikleşmiş The Crow (1994) filminin yönetmeni Alex Proyas‘ın dizide çalışacak olması harika bir haber.

Filmi izlemeyenler de filmi merak etmiş olmalı. Film öneri listelerine Dark City’i defalarca eklemiştik. Yine yeri geldi madem, yine tüm okurlarımıza filmi öneriyoruz. Eğer filmi henüz izlemediyseniz bu yazının sizin için spoiler içereceği uyarısını da yapalım.

Dark City (1998)

Diziye Dair Neler Açıklandı?

Açıkçası dizinin çok erken bir aşamada olduğu dışında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Dizinin senaryosunu Proyas yazıyor, yönetmenliğini de tekrar onun yapacağını düşünüyoruz. Dizi Dark City evreninde geçen bir hikaye anlatacak. Dizi John Murdoch’un yaşadıklarının öncesini anlatıp insanların ve Strangers‘ın bu şehre nasıl ve neden geldiğini anlatabilir. Ancak filmin sonrasına odaklanıp şehirde kısılıp kalmış insanların nasıl bir durumda olduğuna da odaklanabilir.

Proyas’ın şu an gösterilmekte olan ve geçen yıl çekmiş olduğu 20 dakikalık Mask of the Evil Apparition kısa filmi de Dark City evreninde geçiyordu. Görünen o ki yönetmen bu evrenin potansiyelinin yeterince kullanılmadığı konusunda hayranlara katılıyor.

Geriye dönüp aslında ne yaptığımızı hatırlamam ve nelerin işe yaradığı ile nelerin işe yaramadığını düşünmem lazım. Kendi filmimi yeniden değerlendirmem gerekiyor. Bu benim için de çok ilginç bir deneyim olacak, çünkü daha önce hiç yapmadığım bir şey.

Alex Proyas

Dark City Filminde Neler Olmuştu?

Dark City, daima geceyi yaşayan bir şehir. Rufus Sewell‘in canlandırdığı John Murdoch bir gece uyanır ve kendisini bir cesedin yanında bulur. Belli ki bu cinayeti kendisi işlemiştir. Fakat bunu yaptığına dair hiçbir anısı yoktur. Kendisini aklama çabaları ile neler olup bittiğini öğrenmeye çalışır Murdoch. Fakat hiç tahmin etmediği bir gerçeği ortaya çıkardığıyla kalır. Yaşadıkları şehir Strangers adı verilen uzaylılarca yönetilmektedir. Bu uzaylılar insan bir doktorun da yardımını alarak şehirdeki insanlar üzerinde deneyler yapmaktadırlar. Her gece şehirdeki herkesin hafızaları silinir, ve onlara başka anılar ile başka hayatlar verilir. Ancak bu uzaylılara dair pek çok şey filmde açıklanmaz. Örneğin, neden insanları kaçırıp üzerinde deney yapıyorlar? Onları en başta nereden kaçırdılar? Hatta bu insanlar Dünya’dan mı gelmişler?

Filmde Rufus Sewell’e Kiefer Sutherland, William Hurt, Bruce Spence ve Jennifer Connely gibi isimler eşlik ediyordu. Dark City, 1999’da vizyona giren The Matrix filminin esinlendiği eserler arasında geçiyor. Ayrıca 2008 yılında yayınlanmış bir Director’s Cut versiyonu da bulunuyor.

Mask of The Evil Apparition’ın Konusu

Hafızasını kaybetmiş genç bir kadın karanlık şehirde birini ya da bir şeyi aramaktadır. Ancak kimi ya da neyi aradığını hatırlayamamaktadır. Yalnızlığı karşılaştığı ikiz kardeşler ile son bulur ve kız, kurtulduğunu düşünmektedir. Ancak adamlardan biri “Gizemli Kimseler”in onun peşinde olduğunu söyler.

Kimlik arayışını konu alan kısa film şu an Popcorn Fights sayfasındaki festivalde gösteriliyor.

Sevdiğimiz klasiklerin popülerliğinden faydalanmak için suyunun sıkıldığını gördüğümüz şu günlerde bu haber benim yüzümü güldürdü. Siz Dark City’nin dizisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.