Haberler

Disney, Star Wars Genişletilmiş Evren Hakkında Kararını Verdi

star-wars-genel-tam-banner

Geçtiğimiz aylarda Disney, Star Wars’un Genişletilmiş Evren hikayelerini tamamen yok edebilir diye sizlere buradan açıklamıştık. Sonunda nihai karar verildi.

Disney; Genişletilmiş Evren’i koruyacak, Genişletilmiş Evren’e göndermeler yapacak ancak Genişletilmiş Evren konseptinde yeni eserler yaratmayacak. Lucasfilm Hikaye Grubu ile birlikte hazırlanan ve Genişletilmiş Evren detaylarına da göndermeler olan ilk eserler de ortaya çıktı.

Yeni yapı ile ilgili yayınlanacak yeni ilk kitap, Star Wars: Rebels çizgi film serisi ile bağlantılı olan Star Wars: A New Dawn (Star Wars: Yeni Bir Şafak) olacak. Yazar John Jackson Miller’ın yazdığı kitap, Star Wars: Rebels çizgi filminin hemen öncesinde yaşananları anlatacak. Çizgi filmin de kahramanları olan Kanan Jarrus ve Hera Syndulla’nın yollarının nasıl kesiştiği de bu kitapta anlatılacak. Kitabın 2 Eylül 2014 tarihinde çıkması bekleniyor.

star-wars-a-new-dawn

Bir başka kitap ise yine 11 Kasım 2014’te yayınlanması planlanan Tarkin kitabı. İsminden de anlaşılacağı üzere Ölüm Yıldızı’nın (Death Star) kumandanı Wilhuff Tarkin’in hikayesi anlatılıyor. Kibiri ve dik başlılığı ile bilinen Tarkin, zaman zaman Darth Vader’a bile kafa tutmuşluğu ile bilinir. Tarkin kitabı ciddi bir güç çatışmasını anlatacak gibi görünüyor. Kitabın yazarı James Luceno.

star-wars-tarkin

Bir diğer kitap da Paul S. Kemp’in yazdığı Lords of the Sith (Sith Lordları). Bu kitap da Star Wars – Episode III ile Star Wars: Rebels arasında geçen dönemi ele alacak. Kitapta, Klon Savaşları serisinden karakterlerin de olduğunu yazar Paul S. Kemp kendisi belirtti ancak kitabın hikayesi ile ilgili pek bilgi verilmedi. Kitabın 2015 yılında raflarda olması bekleniyor.

star-wars-lords-of-the-sith

Yine 2015’te yayınlanması planlanan bir diğer kitap da Heir to the Jedi (Jedi Mirasçısı) olacak. Hikaye, Luke Skywalker’ı ele alacak ve hikayenin bir diğer kahramanının da Mara Jade olması bekleniyor. Kevin Hearne tarafından yazılan kitap hakkında fazla bir bilgi yok maalesef.

star-wars-heir-to-the-jedi

Bu duruma bakıp Genişletilmiş Evren hakkında çok net bir karar vermek belki de çok doğru değil ancak görünen o ki Disney, Genişletilmiş Evren’i koruyacak. Hatta önceki hikayeleri de koruyacak ancak bazılarının isimlerini ve yapılarını değiştirerek yenileyecek gibi duruyor. Yani Genişletilmiş Evren “yaşayacak” veya “bitti” diyemiyoruz. Tabii ki sonuçları önümüzdeki zamanda göreceğiz.

Bunun dışında yapılan resmi açıklama ile Genişletilmiş Evren’in hiçbir filmde, oyunda, televizyon dizisinde veya üründe kullanılmayacağını belirten Disney; Genişletilmiş Evren öğelerine gönderme yapılabileceğini belirtti. Tasarımcılara ve yazarlara rahatlık tanınması açısından Genişletilmiş Evren öğelerinin korunacağına ancak bu yapı ile ilgili yeni bir şey yapılmayacağına değinildi. Mesela Star Wars: Rebels, Genişletilmiş Evren’e gönderme yapan ilk TV yapımı olacak. Yayınlanacak olan Genişletilmiş Evren romanları da “Star Wars: Legends” (Star Wars: Efsaneler) başlığı altında yayınlanacak. Yapılan açıklamanın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

İşte Star Wars: Genişletilmiş Evren konseptinin Geçmişi, Bugünü ve Geleceği ile ilgili hazırlanan video:

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Wars Rebels, Sıradaki Filmlere Karakter Paslayabilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.