Anasayfa » Haberler » Disney, Fox’u 71.3 Milyar Dolara Satın Aldığını Duyurdu

Disney, Fox’u 71.3 Milyar Dolara Satın Aldığını Duyurdu

21st Century Fox‘u 71.3 milyar dolara satın alan The Walt Disney Company, medya ve eğlence dünyasının hakimi olmaya doğru gidiyor. Satın alma işlemi resmen onaylandı.

Sputniknews’te yer alan haberin detayları şöyle: Disney‘den yapılan açıklamada, Fox’un hissedarlarının kendi hisselerine karşılık olarak Disney hisselerini alabileceği veya kendilerine sahip oldukları hisse başına 38 dolar ödeme yapılabileceği belirtildi.

 

Disney, Aralık 2017’de Fox için hisse başına 28 dolar teklif vermiş ve 52,4 milyar dolara Fox’u satın almak istemişti. Dünyanın en büyük kablolu TV şirketi ABD’li Comcast ise geçen yıl Fox için yaklaşık 60 milyar dolar teklif vermiş ve geçen hafta bu miktarı 65 milyar dolara çıkarmıştı.

Disney, Fox’u 52 Milyar Dolara Satın Aldı

Disney’in Teklifi Daha Esnek ve Üstün

Fox’tan bugün yapılan açıklamada ise, “Disney’in teklifi, Comcast‘e kıyasla, daha esnek ve üstün” ifadelerine yer verildi. New York borsasının açılmasıyla birlikte, Disney hisseleri yüzde 1,3 yükselirken, Fox hisseleri yüzde 6,1’e kadar çıktı. Disney’in Fox’u satın almasının tamamlanması için ABD Adalet Bakanlığı’nın anlaşmayı onaylaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Harry Potter and the Cursed Child, Serinin Sekizinci Bölümü Olacak