Çizgi Roman Haberleri

Watchmen’den Öncesini Keşfetme Zamanı: Watchmen Başlangıç: Komedyen – Rorschach

HBO‘nun dizi uyarlaması yayın için gün sayarken, tüm zamanların en çok satan grafik romanı Watchmen‘in merak edilen başlangıç hikâyeleri, Watchmen: Başlangıç! ile okurların karşısına çıktı.

Yirmi yılı aşkın süredir, Alan Moore ve Dave Gibbons’ın grafik romanının ikonik karakterlerinin geçmişi tam bir gizemdi; ama artık değil. DC Comics, alandaki en yaratıcı isimleri Watchmen‘in dünyasını daha ileriye götürmek için bir araya getirdi. Bu ciltte J.G. Jones (Final Crisis) tarafından çizilen Komedyen ile Lee Bermejo (Joker) tarafından çizilen Rorschach macerası bulunuyor. Hikâyelerin yazarı ise Eisner Ödüllü Brian Azzarello (100 Kurşun).

Edward Blake’in ahlak kuralları, tıpkı espri anlayışı gibi oldukça muğlaktı. Prensipleri ve tutkuları konusunda her ne kadar kararsız olsa da, kirli bir iş için ondan daha iyisi yoktu. Hükümetin gizli adamları tarafından uluslararası bir kriz sırasında göreve gönderilen Komedyen, son gülen olmak için savaş sahnesine çıkacaktı.

Walter Kovacs, genç yaşından beri doğru ve yanlış konusunda doğuştan bir öngörüye sahip olduğundan emindi. Dünyanın her yerini saran günahlardan bıkan ve sarsılmaz etik anlayışıyla harekete geçen Walter, Rorschach adını alarak kanunsuzların arasına karışmaya kararlıydı. Maskeli bir kahraman olarak Walter, kendisi için siyah ile beyaz kadar bariz olan iyi ile kötüyü ayırt edebilme yeteneği sayesinde adaleti kendince sağlayacaktı.

Watchmen Başlangıç: Komedyen

“Komedyen, çizgi roman tarihinin en kötücül karakterlerinden birine şaşırtıcı bir yaklaşım, öyle ki okurları Eddie’den nefret ettirmek yerine onun hikâyesine ilgi duymalarını sağlıyor.” – IGN

“J.G. Jones çok uzun süredir DC’den elini eteğini çekmişti ama bu saçmaydı. Bu kitapta can verdiği tarih gerçek hayattaki simalardan tutun da arka planlara, sokakta gezen arabalara kadar tamamıyla gerçek.” – Ain’t It Cool News

Watchmen Başlangıç: Rorschach

“Kanunsuzluğu ince ince işleyen Watchmen Başlangıç: Rorschach, Alan Moore’un efsane eserinin geçmişini anlatıyor, oldukça cesur ve fazlasıyla heyecanlı bir hikâye.” – Fangoria

“Orijinal Watchmen’i okumadan da zevk alınacak bir Watchmen: Başlangıç kitabı varsa o da budur!” – IGN

“Azzarello ve Lee Bernejo arasındaki işbirliği bu hikâyeye mükemmel uymuş.”
– Comic Book Resources

İthaki Yayınları etiketiyle çıkan 256 sayfalık Watchmen Başlangıç: Komedyen – Rorschach‘ı Emirhan Burak Aydın, Türkçeye çevirdi.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.