Çizgi Roman Haberleri

TRT Belgesel Kanalında Çizgi Roman Belgeseli Başlıyor – Çizginin Kahramanları

Çizgi romanın ülkemizdeki geçmişine ve gelişimine detaylıca bakacağımız Çizginin Kahramanları belgesel serisi TRT Belgesel kanalında başlıyor.

Altın Çağa Giriş“, “Mizahın Yükselişi” ve “Dijital Çağın Etkisi” başlıkları ile üç bölümden oluşan “Çizginin Kahramanları” adlı programda; bir hikaye anlatma sanatı olarak bilinen çizgi romanın, ülkemizdeki yerli üretiminin, geçmişten bugüne gelişim çizgisi ele alınıyor.

cizginin-kahramanlari-afis

Program, yüzyılı aşkın bir süredir, Türkiye’deki çizgi roman olgusunu, iki önemli göstergeden yola çıkarak sorguluyor. Birincisi, çizgi roman nasıl üretilirdi, nasıl hikâyeler anlatırdı? İkincisi ise, günümüzde geçmişten farklı olarak üretim çeşitliği ile nasıl hikâyeler anlatılıyor? süreçleri ile irdelenmeye çalışılmıştır.

Programda döneminin ve günümüzün öne çıkan yerli üretici-çizerleri, araştırmacıları ile yapılan röportajlar, belli olaylar, yayın ve yayıncılar, müteveffa kişilerle yapılmış söyleşilerden elde edilen tüm bilgi ve dokümanlar ışığında; zaman içerisinde Türkiye’deki çizgi roman olgusunun nasıl farklılaştığı anlatılıyor. Geçmişten günümüze yaşanan değişim, yerli üretici-çizerlerle, araştırmacılarla, yayıncılarla ve müteveffa kişilerle yapılan röportajlarda aktarılan bilgilerle ele alınmış, program süresinin elverdiği ölçüde elde edilen tüm belge ve dokümanlarla da belgelenmiş. TRT, şu açıklamayı yapıyor;

“Belgesel programda, Türkiye’de bu işe gönül vermiş ve çizgi roman dünyasına önemli katkılarda bulunmuş çizerlerin tamamına yer verememiş olmanın üzüntüsünü yaşıyor olsak da, bu konuda kilometre taşı olarak kabul edilen değerli üstadları bir araya getirmeye gayret ettik. Bu yönüyle izleyicilerimizin, bu program sayesinde ülkemizdeki çizgi roman olgusu hakkında fikir sahibi olacakları inancındayız.”

Çizginin Kahramanları” adlı programın senaryo yazarlığını ve danışmanlığını Dr. Levent Cantek üstleniyor. Çizgi roman konusunda pek çok görsel ve yazılı yayına imza atan Cantek; araştırmacı, senarist, yazar kimliği ile Türkiye’de bu işe gönül vermiş çizgi roman üreticilerinden biri olup, halen bir yayınevinde editör olarak çalışmaktadır.

Çizgi roman konusunun belgesel programa dönüşmesine fikir sahipliği yapan Karikatürist T. Yener Çakmak ise programda danışmanlık hizmeti üstleniyor. Uzun yıllar gazete ve dergilerde karikatürleri yayınlanan Çakmak, arşivciliği ve çizgi roman konusundaki araştırmacı-yazar kimliği ile Türkiye’de tanınan bir isimdir. 1970’li yıllarda revaçta olan Fotoroman yönetmenliği ve 1980’li yılların ortalarında çocuklar için yaptığı filmlerle hem çizgi roman hem de sinema alanında önemli katkılarda bulunmuştur. Belgeselin özgün müziklerini, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Besteci Dr. Onur Özmen üstlenmiş. TRT’de birçok belgesel ve farklı içerikteki TV programlarına müzikleri ile renk katan Özmen, ülkemizde düzenlenmiş birçok ulusal ve uluslararası kültürel etkinliğe müziği ile katkı sunmuş bir isimdir. Seslendirmesinde ise, ülkemizde sinema ve TV’de yayınlanan, pek çok yerli ve yabancı çizgi kahramanın seslerine hayat vermiş edebiyatçı kimliğiyle birçok ödüle sahip olan yazar, seslendirme sanatçısı ve televizyon sunucusu değerli Yekta Kopan katkı sağlamış.

Çizgi romanı konu alan bir programda içeriğe uygun görsel efekt ve animasyonların, çizgi roman kökenli bir elden çıkması kaçınılmazdı. Bu konuda ülkemizde ve yurt dışında pek çok çizgi romanda imzası olan, değerli çizer Yıldırım Örer başta olmak üzere, Bülent Morgök ve Turan Dertli, belgeselin görsel bir zenginliğe ulaşması için değerli katkılarda bulunmuşlardır.

İlk yayın 11 Aralık Pazar saat 18:45’te olacak. İyi seyirler!

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Peter Parker, Spider-Man Olarak Geri Dönüyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.