Çizgi Roman Haberleri

Fables’ın Yaratıcısı Bill Willingham Telif Haklarından Vazgeçti

Fables (Masallar) çizgi romanlarının yaratıcısı Bill Willingham, DC Comics‘e kızarak Fables’ı uyarlama haklarını halka açtı. “Artık herkes bir The Wolf Among Us oyunu yapabilir, Fables hikayesi yazabilir” dedi.

Masal kahramanlarının modern dünyaya nasıl dahil olduklarını karanlık bir tonla anlatan ve 20 yıla yakın süredir devam eden Fables serisinden şok edici bir haber geldi. Serinin yaratıcısı Bill Willingham, Fables’ı uyarlama haklarını halkla paylaştı. Yani Fables evreninde geçen veya Fables karakterlerini içeren bir eser üretmekte artık herkes özgür.

Bill Willingham’ın bu kararına sebep olan birçok olay olmuş. Ancak durumu en vurucu şekilde anlatan kısmı şu:

Hikayemin kötü ellere düşmesine engel olamıyorum. DC’ye dava açacak kadar param ve davanın sonunu görecek kadar vaktim yok. Artık 67 yaşındayım. O yüzden madem kötü ellere düşüyor, bari iyi ellere de düşsün.

Bill Willingham

Willingham yayımladıkları çizgi romanların ve oyunun telifinin düşmediğini belirtiyor. Zira yaptıkları anlaşma o telifleri uzun bir süre daha DC’de tutuyor. Ancak Willingham’a göre Fables evreninde, Fables karakterleri ile geçen herhangi yeni bir hikaye, oyun, film, animasyon vb. ürün yapmak için artık DC’nin ya da Bill Willingham’ın iznini almak gerekmiyor. Willingham “yine de iyi dileklerimi almak için haber verebilirsiniz” diye ekliyor.

DC Ne Yapmış ki?

Willingham açıklamasında DC’nin aldığı kararların Fables’ı mahvettiğini ve buna hiçbir şekilde engel olamadığını anlatıyor. “Mantıksız insanlarla mantık çerçevesinde buluşamazsın” diyerek artık denemekten de sıkıldığını söylüyor. DC’nin 20 yıl önce iş birliğine başladıklarında ona ve yaptıkları anlaşmaya saygı duyan kişilerle dolu olduğunu, ancak 20 yıl içinde onurlu DC çalışanlarının birer birer şirketten ayrıldığını anlatıyor. Yerini dolduran kadronun ise sadece şirket çıkarlarını düşünen, esere ve yaptıkları anlaşmaya saygı göstermeyen kişiler olduğunu iddia ediyor. Willingham yeni şirket çalışanlarının DC ile yaptığı anlaşmaya ters düşer şekilde davrandığını belirtiyor. Alması gereken ödemeleri de doğru şekilde alamıyormuş. Bunu şirkete açıkça ifade ettiğinde “bizi dava et öyleyse” gibi bir yanıt aldığını iddia ediyor.

Willingham davaya ayıracağı vakti ve parası olmadığını söylüyor. O yüzden “Bill Willingham’a ait olan tüm haklar artık herkese aittir” demekte bulmuş çözümü.

Fakat durum gerçekten böyle mi? Emin değiliz. Avukatlar anlaşmanın detaylarını görmeden kesin konuşamayacakları konusunda uyarıyorlar. Yani Fables hikayesi yazıp satarsanız DC’nin sizi dava etme ihtimali hâlâ olabilir. Anlaşmayı görmediğimiz sürece emin olamayız. Ama Willingham bizlerin yeni Fables eserleri üretebileceğimiz konusunda ısrarlı.

Haklarını halka açma kararına sebep olan, bardağı taşıran son damlanın The Wolf Among Us 2 olup olmadığını ise açıkça yazmamış. Daha çok bu bir süredir devam eden bir anlaşmazlıkmış ve artık onu çok yormuş gibi anlıyoruz.

Bill Willingham’ın tüm açıklamasını buradan okuyabilirsiniz.

Peki Ya Şimdi Biz Ne Yapıyoruz?

Fables’ı hâlâ okumadıysanız Arkabahçe Yayıncılık seriyi Masallar adıyla dilimize kazandırıyor. Çok da hoş bir seridir, tavsiye ederiz.

Hatta The Wolf Among Us‘ı da kesinlikle oynamalısınız. O da çizgi romandaki olayların öncesini anlatan bir dedektiflik hikayesi. Noir temasıyla da çok keyifli. Kırmızı Başlıklı Kız hikayesindeki Kötü Kurt Bigby olarak oynuyoruz.

Bill Willingham yaptıkları sözleşme gereği daha önceden hazırladığı ve satışı devam eden eski eserlerden para kazanmaya devam edeceğini söylüyor. Yani The Wolf Among Us ve Fables’ın dağıtımı DC telifiyle saklı. Satışlar Willingham’a hâlâ para kazandırıyor. Ancak yeni materyaller üretme konusundaki telifini bozarak bizleri serbest bıraktığını söylüyor.

Willingham’ın söylediklerinin doğru olduğunu ve telifini gerçekten de halkla paylaşabildiğini varsayarsak

Mesela Fables evreninde geçen bir FRP sistemi mi yazacaksınız? Serbestsiniz!

Fables karakterleriyle bir bağımsız oyun yapma fikriniz mi vardı? Yapın gitsin! Unity kullanmayın yeter.

Kendi Fables çizgi romanınızı mı çıkaracaksınız? Planları görelim.

Fables çizgi filmi mi? Siz ne diyorsunuz?! Harika olur.

Bill Willingham’ın yarattığı karakterleri ve dünyayı dilediğimiz gibi kullanabileceğiz eğer ki Willingham’ın iddia ettikleri doğruysa. Siz yine de telife girecek işleri satmadan önce bir bekleyin ya da bir avukata danışın. Anlaşmayı göremediğimiz üzere neyin ne olduğu Willingham’ın sözüne güvenerek kendi Fables eserini satmaya çalışan kişiye ne olduğunu gördüğümüzde anlaşılacak. Eğer o dava edilmiyorsa gelsin FRP sistemleri!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.