Haberler

Christopher Eccleston, Doctor Who Rolü Hakkında Konuştu

BBC’nin Doctor Who’yu diriltme çalışmasında 9. Doctor olarak karşımıza çıkan Christopher Eccleston, yıllar süren sessizliğini bozmaya karar verdi.

Büyük bir aranın ardından 2005 yılından ufak bir bütçeyle yeniden çekilmeye başlanan Doctor Who serisi yeni yüzü Christopher Ecclestone olmuştu. Suratına yayılan kocaman gülümsemesi, gördüğü her şeye “Fantastic” şeklinde tepki vermesi, kepçe kulakları, deri montuyla en sevdiğim doktorlardan biri olmuştu.

Ecclestone, bir sezonluk macerasının ardından rolünü David Tennant’a devretmişti. O dönemde bunun neden yapıldığına dair çok net açıklamalar yapılmamıştı. Ecclestone’un daha fazla para istemesi, yurtdışındaki rolleri değerlendirmesi, anlaşmazlıklar derken bu sorunun üstü yıllarca örtülü kaldı.

İlgili Makaleler

3 Ekim tarihinde başlayan New York Comic Con’a katılan Christopher Ecclestone o döneme ilişkin sorulan sorulara cevap verdi. Ayrılma nedeni olarak şu açıklamayı yaptı:

Sadece üç bireyin şovu yürütme şekilleri nedeniyle ayrılma kararı aldım. Karakteri oynamayı çok severdim. Doktor’u kendi yolumla oynayacağımı ve bu politikaya dahil olmayacağımı ve işe yaramadığını düşündüm. Bu yüzden ayrıldım. Bir anda görünmez adam oldum.

Ecclestone’un “üç birey” olarak bahsettiği isimlerden birini tahmin edebiliyorum. İlk birkaç sezonun yönetmenliğini yapan Russell T. Davies’den başkası değil. Diğerleriyse yapımcılığı üstlenmiş olan Julie Gardner ve Phil Collinson olabilir.

Aslında Ecclestone, geçtiğimiz yıllarda da konuya ilişkin bir açıklama yapmış ve tüm kadronun ne kadar yetersiz olduğundan bahsetmişti. Tiyatro çıkışlı bir oyuncu olduğundan dolayı, televizyon sektöründeki deneyimsizliğe katlanamadığını belirtmişti.

Üst düzey yöneticilerle anlaşamamasının sebebinin ne olduğu net değil. Ancak anladığım kadarıyla Ecclestone’un karaktere yansıtmak istediği özellikleri kesmek istemiş olabilirler. Ayrıca bu ayrılığın ardından Ecclestone uzun bir süre Birleşik Krallık sınırları içerisinde aktör olarak iş bulamamış. Sektör tarafından sırt çevrilen bir isim olmuş.

Benzer şekilde Doctor Who’nun 50. yıl kutlamaları için çekilen The Day of Doctor bölümünde oynamaması sebebi de yine politik nedenlermiş. David Tennant ve Matt Smith’in karakterleri için yazılan diyaloglara karşılık, 9. Doctor olarak Ecclestone’u geri plana koymayı tercih etmişler. Ünlü oyuncu bu sebepten ötürü özel bölümde de yer almak istememiş.

Açıkçası böylesine başarılı bir oyuncunun sektöre küstürülmeye çalışılması, sırt çevrilmesi hoş değil. Eccleston, son dönemde ABD ve İngiltere menşeili birçok filmde rol almaya başladı. Hatta Marvel Sinematik Evreni’nde Malekith isimli kötü karakteri canlandırmıştı.

Bu sıkıntıların yıllar sonra su yüzeyine çıkmış olması da oldukça ilginç. Bunun arkasında Christopher Ecclestone’un bir süredir üzerinde çalıştığı, kendi hayat hikayesini anlattığı kitabının payı olduğu düşünülüyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.