Haberler

Catan’a Kış Geliyor!

Canımız ciğerimiz Fantasy Flight Games, dünyanın belki de en çok oynanan strateji oyunu Catan için bir Game of Thrones uyarlamasını 2017 yılı sonlarına doğru piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

İsminin A Game of Thrones Catan: Brotherhood of the Watch olduğu açıklanan oyun isminden de anlaşılacağı üzere, kendisini binlerce yıldır Westeros’u kuzeydeki Wildling ve White Walkerlar’dan korumaya adamış olan Night’s Watch kardeşliğini konu alıyor. Settlers of Catan temeli üzerine kurulmuş, bağımsız oynanabilen GoT Catan’da oyuncular klasik oyunda olduğu gibi kaynak toplayıp ticaret yaparak Sur’u güçlendirmeye ve diğer oyuncuları aşarak yeni Lord Commander olmaya çabalıyorlar.

Night’s Watch’ın neferleri rolüne büründüğümüz oyunda beş temel kaynak bulunuyor. Bunları kereste, tuğla, yün, tahıl ve maden olarak sıralayabiliriz. Bu kaynaklar sayesinde Kuzey’de yollar, yerleşimler ve kaleler kuruyor, devriyeler düzenliyor ve Gelişim Kartları satın alıyoruz. Oyun sırasında yaptığımız bu hamleler bize Zafer puanı olarak geri dönüyor ve Catan’da olduğu gibi 10 Zafer puanına ulaşan oyuncu Lord Commander olarak oyunu kazanmış oluyor.

Tabii bunu yaparken karşımıza engeller çıkmıyor değil. Bu engellerin başlıcası, Tormund Giantsbane önderliğinde topraklarımızı yağmalayan Wildlingler. Yani kaynak toplayıp serpilmeye çalışmanın yanında Sur’u sürekli akınlardan da korumamız gerekiyor.

Oyun içi mekaniklerinden bir tanesi de Kahramanlar. Oyundaki sıramıza göre bize çeşitli ek yetenekler sağlayan kahramanlardan bir tanesini yanımıza alıyoruz. Örneğin birinci sıradaki oyuncu Lord Commander Jeor Mormont’tan destek alırken, ikinci oyuncuya Samwell Tarly yardım ediyor. Bu şekilde, istediğimizde değiştirerek toplam on bir kahramandan destek alabiliyoruz.

Oyunun akışına da hızlıca göz gezdirelim. Turunun başında her oyuncu üç tane zar atıyor. Bunlardan ikisiyle hangi kaynakların toplanacağına karar verirken, kalan üçüncü zar (eğer varsa) hangi Wildlingler’in Sur’a doğru ilerleyeceğini belirliyor. Kaynaklar toplanıp oyuncuların alandaki pozisyonlarına göre ticaretler döndükten sonra yol, yerleşim veya kale kurma, devriye çıkarma ve Gelişim kartı satın alma safhası başlıyor. Buradaki önemli nokta, bölgenin gelişmesi Wildlingler’in de iştahını kabartıyor. Her yerleşim veya kale inşasında Wildlingler daha da ileri gidiyorlar.

Oyundaki Wildlingler üç klandan meydana geliyor ve üç tür altında toplanıyorlar: Sıradan, Tırmanıcı ve Dev. Bunlara karşı durmak isteyen oyuncular ise birer tuğla, yün ve kereste ödeyerek muhafız tutuyorlar ve devriyeye çıkartıyorlar.

Oyun hakkındaki malumatımız şimdilik bu kadar. Geriye sadece sabırsızlıkla yıl sonunu beklemek kalıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.