Haberler

Bu Robot 240 Yıllık ve Yazı Yazabiliyor

robot-isvicre-banner

Robotları hep eski bilimkurgu eserlerinde gördük, sonrasında sinemada sıkça karşılaştık ancak bu robotların geçmişi çok daha eskiye dayanıyormuş doğrusu.

Osmanlılar’ın robot yaptığı söylentileri, 2. Abdülhamit’in yaptırdığı “Alamet” isimli robot ile sürüp giderken Alamet’ten çok daha eski bir otomasyon robotu ortaya çıktı.

Belki birçoğunuz bunu biliyordu ve bu haberi okurken, “Ohoooo yeni mi gördün,” diyeceksiniz; evet yeni gördüm. Bahsettiğimiz robot, 240 yıllık bir otomasyon robotu. Oyuncak bir bebek gibi görünen robot, oturduğu masada yazı yazabiliyor.

robot-mekanik

İsviçreli bir saatçi olan Pierre Jaquet-Droz, bundan 240 yıl önce saat parçalarından yaptığı otomasyon ile yazı yazan bir robot geliştirmiş. Pierre, bu robotu çocukları Henri-Louis ve Jean-Frédéric Leschot’a derslerinde yardım etmesi için tasarlamış. Robot, 40 harfe kadar olan cümleler yazabiliyor. Aynı zamanda elinde tuttuğu tüy kalemi zaman zaman mürekkebe batırıp yazmaya devam ediyor, hatta mürekkep damlamasın diye fazla mürekkebi de kalemden silkiyor.

Gözleri yazdığı yazıyı takip ederken mürekkep alırken de kafasını çeviriyor.  Aklımıza ilk önce Hugo filminde gördüğümüz robot, sonra tipine bakınca da Annabelle geldi doğrusu.

Şu anda bu robot, İsviçre’deki Musée d’Art et d’Histoire of Neuchâtel müzesinde sergileniyor.

İlginizi Çekebilir  Starfinder ile Yıldızlara Ulaşacağız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu