Haberler

Bilimkurgu Silahları Gerçeğe Dönüştü!

lazer-silahi-turret

Star Wars filminden veya oyunlardan bildiğimiz silahlar gerçek oldu!

Amerika Birleşik Devletleri ordusu, 2 yeni silahını donanmasında aktif olarak kullanmaya başlayacağını açıkladı. Buna göre A.B.D. Donanması, geliştirdiği Lazer Topu ve Elektromanyetik Topu gemilerine yerleştirmeye başlayacak.

Lazer topu geçtiğimiz yıl deneme amaçlı olarak Basra Körfezi’nde görev yapan bir destroyer tipi bir gemiye takılmıştı. ABD Donanması, lazer topunun tehdit unsuru oluşturan kimliği belirlenemeyen uçan cisimler ya da hücumbotları hızı ne olursa olsun anında yokedebileceğini belirtti.

Oyunseverlerin özellikle Quake isimli bilgisayar oyunu serisinden “Rail Gun” ismiyle tanıdığı elektromanyetik top ise 9 kiloluk aluminyum merminin hiç bir yanıcı/patlayıcı madde kullanılmadan saatte 10 bin km hızla fırlatılması prensibine dayanan bir silah. Sonik hıza çıkan mermiden açığa çıkan enerjiyle, barut veya herhangi bir patlayıcı madde kullanılmaksızın hedef yok ediliyor. Bu silah ise ilk defa 2010 yılında denenmeye başladı.

Fakat uzmanlar iki silahında kusurları olduğunu belirtiyor. Lexington Enstitüsü’nden Loren Tompson, lazer topunun sisli, yağmurlu havalarda ya da türbülans esnasında etkisini yitirdiğini belirtti. Elektromanyetik topun ise çok fazla miktarda elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğunu, bu enerjiyi gemide üretmenin başlıca bir sorun olduğunu ifade etti.

ABD Donanması’nın Maine Eyaleti’ndeki üssünde inşası devam eden ve yakında hizmete girecek olan “The Zumwalth” isimli radara yakalanmayan savaş gemisi, sadece lazer ve elektromanyetik teknolojiye sahip silahlar ile donatılmış ilk gemi olacak. Yakın gelecekte bu tarz silahların tüm barut ya da patlayıcı içeren silahların yerini alması bekleniyor.

elektromanyetik-top lazer lazer-topu lazer-topu-2 rail-gun savas-gemisi sonik-patlama the-zumwalth

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.