Haberler

Bilim İnsanları Işık Hızını Aşmayı Başardı!

lightspeed-isik-hizi

Bilimkurgu eserlerinde sıkça geçen ışık hızında yolculuk artık eski bir teknoloji olabilir. CERN’deki uluslararası araştırma grubunun sözcüsü Antonio Ereditato, ışık hızını aşmayı başardıklarını söyledi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) bilim adamları, üç yıl süren deneylerin son aşamasında atomdan küçük nanopartikülleri ışık hızından daha hızlı seyahat ettirmeyi başardıklarını açıkladı.

CERN’in sözcüsü Antonio Ereditato, Cenevre’den İtalya’nın Gran Sasso kentine nötrinoları (kütlesi olmayan temel parçacıklar) saniyede 300 bin km olan ışık hızından 60 nanosaniye daha hızlı göndermeyi başardıklarını belirtti.

cern-lightspeed

2011’de Denenmişti

CERN’deki bilim adamları, 2011 yılında yapılan deneylerde Alplerin kolu olan Apenin Dağları’nın altında bir laboratuvardan 700 kilometre ötedeki diğer laboratuvara nötrinoların saniyenin milyarda birinden hızlı bir şekilde ulaştığını ve ışık hızının aşıldığını iddia etmişlerdi. Ancak daha sonra nötrinoların ışık hızından daha hızlı hareket ettiğini öne süren anormal sonuçların makinede meydana gelen arızadan kaynaklandığı açıklanmıştı.

Albert Einstein’ın Kuramı Tersine Döndü

Sözcü Antonio Ereditato, bu kez sonuçlardan emin olduklarını söyledi. Albert Einstein’a göre hiçbir şey ışıktan daha hızlı hareket edemez. Ancak doğrulandığı takdirde bu deney, Albert Einstein’ın Özel Görelilik Kuramı’nın bazı kısımlarını tersine çevirebilir, evrenin nasıl işlediğini açıklayan yasalar altüst olabilir.

FRPNET Notu: Haber, ülkemizdeki büyük haber kaynaklarında paylaşıldı; kaynak verilmedi. Doğruluğundan emin değiliz fakat heyecanlandık.

GÜNCELLEME: [24.01.2016 11:33]

Haber doğru değilmiş.

İlginizi Çekebilir  Westworld Dizisinden Yepyeni Fragman

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Onu bırak tüm fizik çöker. Tüm formüller ve yasalar ışık hızına dayanır uzay-zaman dan tut da sicim teorisine kadar. Hayırlı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu