Haberler

Azınlık Raporu Gerçek Oldu!

minority-report-banner

Bir suçun daha işlenmeden takibe alınması ve suçlunun kıskıvrak yakalanılması fikri ilk defa Philip K. Dick’in kısa öyküsü Minority Report ile ortaya atılmıştı. Bu fikir gerçeğe dönüşebilir.

Bilimkurgu denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Philip K. Dick, anlattığı hikayeler ile insanları büyülemeyi başarmıştı. Hikayelerinin üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen, sinema uyarlamalarıyla Dick’in eserleri ölümsüzleştiriliyor. Bunlardan biri de 2002 yılında beyaz perdeye yansıtılan ve Tom Cruise’un baş rolünde oynadığı Minority Report filmi.

Hikayeye göre geliştirilen bir teknoloji sayesinde, suçlar yapılmadan fark ediliyor ve hemen müdahale ediliyordu. Tamamen suçtan arınmış bir dünya yaratılmıştı. Japonya merkezli Hitachi firması bu fikri gerçeğe dönüştürdüğünü söylüyor. En azından bir nebze.

hitachi-yazilim

Hitachi Suç Tahmini ve Görselleştirilmiş Analiz (Hitachi Visualization Predictive Crime Analytics) sistemi ile 200m2‘lik alan içerisinde olası suçlar tespit edilebiliyor. Hitachi firması, filmde olduğu gibi genetikleriyle oynanmış 3 medyum kullanmıyor. Bunun yerine toplu taşıma araçları, sosyal medya konuşmaları ve hava durumu bilgilerini bir tür analiz yazılımına yerleştirerek, olası suçları tespit ediyor.

Sistem pek inandırıcı gözükmüyor. Ama firma yetkilileri bu ay itibariyle sistemin birçok polis departmanında kullanıma geçeceğini belirtiyor. Belli mi olur, Philip K. Dick’in anlatmaya çalıştığı o  kusursuz dünyaya ulaşmak için büyük bir adım atılır.

İlginizi Çekebilir  Netflix, Black Mirror Serisine Mi El Atıyor?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu