Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Andromeda’nın 1.5 Milyar Piksellik Görüntüsü

Andromeda’nın 1.5 Milyar Piksellik Görüntüsü

andromeda-galaksisi-banner

NASA, Andromeda Galaksisi’nin Hubble Uzay Teleskobu ile elde edilen en net görüntüsünü yayınladı.

Galaksinin ancak üçte birinin sığdığı 1.5 milyar piksellik görüntüyü tek bir karede toplamak için 600 adet yüksek çözünürlüklü televizyon gerekiyor.

Hubble teleskobunun sayfasında verilen bilgiye göre, mavi bölgeler spiral kollarda yer alan yıldız kümelerini ve yıldız doğum bölgelerini temsil ediyor. Koyu bölgeler ise karmaşık kozmik yapıların yer aldığı toz bulutlarıyla kaplı alanları gösteriyor. Galaksinin geneline yayılmış olan soğuk, kırmızı yıldızlar ise Andromeda’nın milyarlarca yıl öncesine uzanan geçmişine tanıklık ediyor.

En fazla yıldız barındırdığı bilinen spiral şekle sahip galaksilerden biri olan Andromeda’nın en son görüntüsü, yaklaşık 100 milyar yıldız barındırıyor. Andromeda’nın yüksek çözünürlüklü görüntüsü, gökbilimcilerin daha uzaktaki spiral galaksilerden gelen ışıkları analiz etmelerini kolaylaştıracak.

Gökbilimciler, Dünya’dan 2.5 milyon ışık yılı ötedeki Andromeda’nın 1.5 milyar piksellik fotoğrafının oluşturulması için 40 bin ışık yılı genişliğindeki galaksiye ait 411 fotoğrafı bir araya getirdi.

Andromeda’nın yüksek ve düşük çözünürlüklü fotoğrafları için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

İlginizi Çekebilir  Post-Apokaliptik Türkiye!

4.3 GB versiyon için tıklayın

5.3 MB versiyon için tıklayın

138.8 KB versiyonu için tıklayın

Haber Kaynağı: Fizikist.com